Ziniewicz Patrycja

Patrycja Ziniewicz (1996 Białystok) – wokalistka, aktorka i pedagog. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, Szkoły Estradowej w Białymstoku  oraz warsztatów Musical Theatre Workshops w New York Film Academy.

 

Karierę zaczynała, występując w musicalach przygotowywanych przez Szkołę Estradową w Białymstoku –  m.in. „Ona i on” i „Dym III”. W 2014 roku wystąpiła w Operze i Filharmonii Podlaskiej w ramach cyklu „Opera Młodych”, a podczas studiów brała udział w projektach: „Miłość i więcej nic”; „Piosenki Jacquesa Brela”; „Musicale, Musicale” (Mazowiecki Teatrze Muzycznym) i „Godspell” (reż. Miłosz Gałaj). Później współpracowała z Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną (2017-19) – m.in. w projektach „Bajeczne piosenki”, „ABBA symfonicznie” i „Mała trójmiejska maskarada”.

 

W 2018 roku założyła własny zespół [Patrycja Ziniewicz (voc); Jan Jarecki (p); Filip Arasimowicz (db); Kacper Skolik (dr)], z którym przygotowała autorski projekt „List do Czarnego Anioła”, zawierający jazzujące interpretacje piosenek Ewy Demarczyk. Wydany on został na płycie, której oficjalna premiera miała miejsce podczas koncertu transmitowanego na żywo przez Program Trzeci Polskiego Radia (2020). W tym samym roku wystąpiła w spektaklu „Pręcik” (reż. Andrzej Mańkowski). W 2021 roku zadebiutowała na dużym ekranie, grając w filmie fabularnym „Po Miłość / Pour l’amour” tego samego reżysera. Miał on premierę podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Poza tym nagrała płytę z kompozycjami Aleksandry Mońko-Allen, której wydanie planowane jest na drugą połowę 2022 roku.

 

Dionizy Piątkowski (Era Jazzu), tak skomentował jej fonograficzny debiut: –  “Patrycja Ziniewicz podeszła do tego wyzwania z młodzieńczą nonszalancją, szacunkiem dla legendarnych piosenek Czarnego Anioła, ale i z oczywistą gracją, jaka jest pewnie wielkim atrybutem młodej wokalistki. Wokalistka nie „odgrywa” Ewy Demarczyk, ale niezwykle sugestywnie, nostalgicznie i prawdziwie śpiewa piosenki kultowej gwiazdy”.

 

Dyskografia: List do Czarnego Anioła – Patrycja Ziniewcz (2020); Now It’s My Turn – Aleksandra Mońko-Allen/Patrycja Ziniewicz (2022)