Zielony Dwór / Dwór Hiszpański – Sopot
ZIELONY DWÓR (Sopot, al. Niepodległości 781) – jeden z najstarszych, zachowanych w Sopocie budynków. Po remoncie w latach 2005-06, na jakiś czas, stał się eleganckim i urokliwym lokalem gastronomicznym i winiarnią, w których przez jakiś czas odbywały się koncerty promujące jazz i muzykę elektroniczną, ale także imprezy taneczne w klimatach tanga milonga.
Pierwsze koncerty jazzowe odbyły się tam w drugiej połowie 2007 roku – Maciej Sikała w duecie Bogdanem Hołownią (11.10), a wcześniej formacja Pink Freud wykonująca pieśni żydowskie (03.08). W roku następnym takich koncertów było kilkanaście – Dominik Bukowski, Leszek Dranicki, Tomasz Grzegorski, Robert Hass, Emil Kowalski, Leszek Kułakowski, Wojciech Staroniewicz, Mikołaj Trzaska, Jarosław Zięntek oraz Wojciech Gogolewski, Przemysław Knopik, Maciej Obara, Lora Szafran, Paweł Tartanus, Jan Ptaszyn Wróblewski, a także Clementine Gasser (cello), Dave Kikowski (p), Brian Melvin (dr), Michael Zerang (dr) a także, zespoły: Electric Strings, Flaming Group, Nowak Band, Street Line Project i studenci Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Zielony Dwór zwany też Dworem Hiszpańskim pobudowany został w II połowie XVI wieku – na mapach pojawił się w 1634 roku. Jego pierwszym właścicielem (1594) był Jakub Kleefeld, syn gdańskiego burmistrza, który wszedł w konflikt z polskim królem Zygmuntem Augustem. Kolejnym właścicielem była m.in.: rodzina Uphagenów. W 1733 roku został on spalony podczas oblężenie Gdańska przez Rosjan. Zachowały się wtedy tylko przyziemia. Na nich wzniesiono budynek o szkieletowej konstrukcji, z którego uczyniono letniskową rezydencję – jej właścicielem był m.in. hrabia Jakub Przebendowski (Kasztelan Elbląski). Po rozbiorach mieścił się tam Urząd Rentowy, a następnie sopocka Poczta (1850-71) oraz prywatna szkoła dla chłopców (1880-1903). Później wynajmowano tam mieszkania, a po wojnie obiekt popadał w ruinę. W połowie lat 70, chciano go rozebrać, ale dzięki interwencji prof. Jerzego Stankiewicza wpisano go do rejestru zabytków (1981), po czym przywrócono mu XIX-wieczny wygląd, Na przełomie wieków został on gruntownie wyremontowany po czym uruchomiono tam lokal „Zielony Dwór” (2007), a następnie włoska restaurację „Donna Marzia Cucina Toscana”. Obecnie mieszczą się w nim biura firmy Nesta Logistik.