Zagańczyk Paweł

Paweł Zagańczyk – Zagan  (1984 Żuromin) – akordeonista, bandoneonista i kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Uznany został za Zasłużonego dla Kultury Polskiej i Pomorską Nadzieję Roku. Otrzymał również nagrody 

Prezydenta Miasta Gdańska i Burmistrza Pruszcza Gdańskiego. Jako twórca działa na na pograniczu różnych stylów i gatunków muzycznych od awangardy przez jazz po folk. Pisze też muzykę do spektakli teatralnych i słuchowisk radiowych. Współpracuje z muzykami jazzowymi (Adam Wendt, Krzesimir Dębski, Roby Lakatos, Laura Cubi Villena), z zespołami wykonującymi muzykę współczesną (w tym elektroniczną). Grywał też z Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, Filharmonią Bałtycką  i Dolnośląską, Filharmonią Łódzką i Szczecińską oraz Akademickim Chórem Uniwersytetu Gdańskiego. Od dekady prowadzi zespół Zagan Acoustic, który otrzymał wyróżnienie specjalne XVIII Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia – Nowa Tradycja (2015), a także jest członkiem Adam Wendt Acoustic Set.  

Dyskografia – z Zagan Acoustic: 3:1 i Folk&Roll ft. K. Dębski; jako Paweł Zagańczyk:  Globulus i Tango oraz z Adam Wendt Acoustic Set (Por la noche ft. Laura Cubi Villena) i Renatą Irsą (Nie z tej bajki) 

www.pawelzaganczyk.pl

fot. Krzysztof Winciorek