YUGEN

YUGEN – kolejny solowych projektów Wojciecha Mazolewskiego. Powstał on w jego domowym zaciszu, w kontekście z bezruchu wynikającego z pandemii. Odszedł wtedy od jazzu, szukając innej duchowej harmonii, a przy okazji sięgnął po gitarę, która w czasach młodzieńczych była jego pierwszym instrumentem.

 

Jak sam mówił w jednym z licznych wywiadów: – „Gitara jest dla mnie wehikułem czasu, talizmanem, lekarstwem, które teleportuje mnie do magicznej krainy, gdzie wszystko jest możliwe. To powrót do korzeni. Ten projekt to mój osobisty zachwyt nad wszechświatem i jego nieograniczonym potencjałem”.

 

W realizacji tego projektu udział wzięli, m.in.: Joanna Duda (key), Krzysztof Kawałko (g), Tomasz Harry Waldowski (multi) i Hubert Zemler (dr), a jego premiera, pt. Yugen, wydana została na płycie (29.10.2021). W niecały rok później w koncertowej formie zaprezentowany został na: Scenie Metropolis (Art Kombinat) w Łodzi (30.09.2022) i SPATiF w Warszawie (7.12.2022). Wsparli go tam wtedy: Pola Atmańska (p, key), Krzysztof Kawałko (g) i Jan Pieniążek (dr).

 

29 kwietnia 2023 toku w klubie Żak w Gdańsku odbyła się publiczna premiera nowej odsłony tego przedsięwzięcia (Yugen – Jestem), w którejudział wzięli: W.  Mazolewski (g, bg, voc); Joanna Halszka Sokołowska (voc, multi); P. Atmańska (p, key); K. Kowałko (g); Marcin Pendowski (bg) oraz Bruno Jasieński (dr). Jej fonograficzna premiera miała miejsce 2 czerwca 2023 roku. W jej nagraniu udział również wzięli, m.in.: Bela Komoszyńska (voc); Szczyl (rap) i Ifi Ude – Diana Ifeoma Ude (voc).

 

Dyskografia: Yugen (2021); Yugen 2 – Jestem (2023).