Wiśniewski Ignacy

Ignacy Wiśniewski – Ignacy Jan Wiśniewski (1985 Gdańsk) – pianista, kompozytor, wykładowca akademicki. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Studiował też w Hochschule für Musik Theater und Medien Hannover (Niemcy) – (2007-08). Dwukrotnie był stypendystą L’Académie de Villecroze (Francja). W czasie studiów, a także później, grywał w duecie z saksofonistą Marcinem Stefaniakiem (Stefaniak/Wiśniewski Duo), It Is Me, Milonga Baltica i The Sound Project oraz współzałożycielem formacji Almost Jazz Group. Koncertował m.in. z Emilem Kowalskim i Piotrem Lemańczykiem. W 2016 roku założył własne trio, z którym nagrał płytę „Jazz Shirim”, którą uznano za Jazzowy Debiut Roku. Komponował muzykę do spektakli teatralnych (Warszawa, Wrocław, Poznań, Toruń, Koszalinie i Trójmieście), słuchowisk radiowych i filmów – współpraca z: Agatą Dudą-Gracz, Agnieszką Płoszajską, Magdaleną Boć, Markiem Brandem, Tomaszem Manem, Andrzejem Dudzińskim, Adamem Nalepą, Romualdem Wicza-Pokojskim, Arkadiuszem Klucznikiem, Piotrem Wyszomirskim. W 2014 roku był szefem muzycznym koncertu „I’m Calling You” w ramach festiwalu „Metropolia jest O’key” i spektaklu „Pamiętajcie o wulkanach” w Trójmiejskim Teatrze Piosenki. W 2020 roku zainicjował projekt „Duety”, do którego zaprosił Mikołaja Trzaskę, Olo Walickiego, Michała Bryndala i Marcina Januszkiewicza.

Od 2009 roku wykładał w szkole Musicollective (do 2017) oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku. W latach 2011-15 był zastępcą prezesa Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, a od 2013 roku jest kierownikiem muzycznym trójmiejskiego Teatru Zielony Wiatrak. Cztery lata później wraz z żoną założył Fundację Wood & Mood, która zajmuje się promocją muzyki, organizuje festiwal „Dwie Premiery” oraz wydaje płyty  muzyki jazzowej, muzyki na instrumentach dawnych oraz muzyki dla dzieci.

Dyskografia: z Almost Jazz Group – Almost Jazz Group & Accordina (2012), Na Kaszebach (2014), Fade Out (2017); z Ignacy Wiśniewski Trio – Jazz Shirim (2016), Kantata Jazzowa z Michałem Rusinkiem (2018).

http://www.ignacywisniewski.com/www.ignacywisniewski.com