Urbański Krzysztof

 

 

Krzysztof Urbański – Kris Urbanski (1982 Tczew) − saksofonista, kompozytor, producent, pedagog i band-lider. Absolwent średniej Szkoły Muzycznej w Gdańsku i Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Karierę muzyczną zaczynał w Tczewie, w Harcerskiej Orkiestrze Dętej p/d Jerzego Kubickiego (1994-2000), a następnie kształcił się pod okiem Władysława Chwina (1997-2003) i Janusza Brycha (2003-08). Podczas studiów związał się z zespołem Mid-West Quartet, który w 2007 roku zwyciężył w X Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni i festiwalu Jazz Juniors w Krakowie – otrzymał tam też nagrodę indywidualną. Sukces ten powtórzył w konkursie solistów  VI Zmagań Jazzowych w Szczecinie, gdzie zdobył dodatkowo nagrodę publiczności (2008). W tym samym roku, z zespołem Krzysztof Urbański Quartet zgarnął Grand Prix 44. Festiwalu Jazz nad Odrą, gdzie otrzymał również nagrodę indywidualną. Z kolei w roku 2009, wspólnie z Mid West Quartet, wywalczył pierwsze miejsce i nagrodę dla najlepszego solisty na 31. Hoeilaart International Jazz Competition w Belgii. W tym czasie współpracował również z zespołami Salsa Tropical Band i Cuban Train, Jose Torresa.

 

W 2010 osiedlił się w Wielkiej Brytanii, gdzie prowadzi obecnie międzynarodowe formacje: Krzysztof Urbański Quartet, Urban Jazz Society i Art Of Three, grając też w zespołach: Samadhi Quintet i Andy Scott & Group S. Współpracował z takimi artystami, jak: Rob Buckland, Laurence Cottle, Leszek Możdzer, Jason Rebello, Hannes Riepler, Gwilym Simcock i Ernie Watts.

 

W roku 2012 został zaproszony do udziału w międzynarodowym koncercie w Los Angeles, zorganizowanym przez przez Thelonious Monk Institute of Jazz (obecnie Herbie Hancock Institute of Jazz), gdzie grał m.in. z Herbie Hancockiem, Jimmy Heathem i Waynem Shorterem. W rok później zdobył główne nagrody na Taichung International Saxophone Competition na Tajwanie oraz Idol International Saxophone Competition w Chicago.

 

Obecnie czynnym wykładowcą uczącym na warsztatach jazzowych m.in. w Leeds, Chicago, Gent i Sofii oraz Kongresie Saksofonowym na Tajwanie, targach muzycznych Frankfurt MusikMesse oraz w Royal Northern College of Music i Salford University (Manchester), UCLA (Los Angeles), a także Akademiach Muzycznych we Wrocławiu, Gdańsku i Krakowie.

 

Brał udział w nagraniu blisko stu płyt o bardzo różnej stylistyce, a także pięć autorskich krążków: Urbanski Quartet Live At Hoeilaart Jazz Festival (2008); Urbański (2010); The Art of Three (2013); History of Tomorrow – Krzysztof Urbański Urban Society (2014) i Children of the Light (2020).