TRUSKAWKOWY BUDZIK

TRUSKAWKOWY BUDZIK – grupa założona w Kartuzach (MDK), w 1968 lub ‘69 roku. Grali w konwencji związanej z rhythm’n’bluesem, flirtując też z jazz-rockiem i jazzem – mieli w repertuarze m.in. kompozycję „Cannonbird” Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

 

Wiodącymi postaciami zespołu byli: Mieczysław Kilarski (g, voc – lider) oraz Marian Kosecki (bg, voc). Ten drugi przemierzany był przez Tadeusza Nalepę do składu Breakout’u. W grupę tworzyli poza tym: Bronisław Spierewka (g, voc) i Zbigniew Tomaczkowski (dr) a także trójka wokalistów: Elżbieta Dunst,  Andrzej Pioch i Zenon Wendicki.

 

Nazwę zespołu „wymyślił” jego konferansjer i manager, Marek Kankowski, który zapożyczył on ją sobie i przetłumaczył na polski, od progresywnej, amerykańskiej formacji Strawberry Alarm Clock, działającej w latach 1967-75.

 

W połowie 1970 roku Kilarski i Kosecki skaperowani zostali przez red. Stanisława Danielewicza, prowadzącego trójmiejskiego zespół Słodycz Soli i tym sposobem powstała formacja Truskawkowa Słodycz Soli, która przetrwała jedynie kilka miesięcy. Truskawkowy Budzik również nie przetrwał tych czasowych zmian.