TRIOMANIA – PIOTR MANIA TRIO

TRIOMANIA – PIOTR MANIA TRIO – akustyczne trio jazzowe założone na początku 2008 roku przez pianistę i aranżera Piotra Manię, któremu towarzyszyli: Adam Żuchowski (db) i na Tomasz Sowiński (dr). Funkcjonowało ono regularnie do roku 2012, po czym znikało i pojawiało się w nieco zmienianej obsadzie personalnej.

 

Zespół ma na swym koncie dwie, wysoko ocenione płyty. Pierwszą, „Pearl” nagrano w Filharmonii Opolskiej (5-7.08.2008), a wydano w 15 miesięcy później (23.10.2009). Drugą, „Jazz na pTak!” zarejestrowano w Radio Gdańsk (19-21.04.2011) i wydano w tym samym roku, w formie insertu pisma „Dziennik – Gazeta Prawna”.

 

Trio wystąpiło na festiwalu Jazz Jantar w Gdańsku (14.11.2011), a wcześniej w kilku trójmiejskich klubach, ale trudno ustalić, jaka była ich aktywność. Wiadomo natomiast, że w zmieniającym się składzie akompaniowali Grażynie Łobaszewskiej, a później Andre Ochodlo – na perkusji grywał Luis Mora Matus.

 

(…) „Zespołowi udało się znaleźć rozsądny i artystycznie wartościowy kompromis pomiędzy ambicjami muzyków i oczekiwaniami ortodoksyjnych jazz-fanów, a rozrywką. Kto chciał, kontemplował; kto chciał, podziwiał; kto chciał, przeżywał; kto chciał, bawił się znakomicie – muzyka dawała możliwość pójścia każdą z tych dróg. Jeśli dla kogoś na sali ten koncert był pierwszym w życiu spotkaniem z jazzem, to z pewnością Piotr Mania z przyjaciółmi nie odstraszyli go od kolejnych prób (…)” – Tomasz Rozwadowski (Dziennik Bałtycki – The Times).

 

dyskografia: Pearl (2009); Jazz na pTak! (2011).