Grevers Theo R.
Theodore Robert Grevers – Theo R. Grevers (1929 Chicago – 2012 Grand Rapids, Michigan) – aktywista społeczny i filantrop, dzięki któremu na przełomie lat 50. i 60., za sprawą charytatywnej akcji „Jazz Lift” do Polski, ale też innych krajów zza Żelaznej Kurtyny (Czechosłowacja, Jugosławia, Węgry, Związek Radziecki) trafiło kilka, a może i kilkanaście, tysięcy amerykańskich płyt jazzowych, a także lekarstwa i książki (w tym Pismo Święte). W Polsce partnerem tej akcji była redakcja miesięcznika „Jazz”, która rozprowadziła nieodpłatnie po kraju, ale nie tylko, ok. tysiąca takich płyt.
Theo R. Grevers studiował w Holandii, po czym wrócił do Nowego Jorku. W 1951 roku został tam prywatnym detektywem, w cztery lata później założył prężnie rozrastającą się, prywatną agencję wywiadowczą (m.in. w Holandii). W 1958 roku rozpoczął działalność pomocową (Jazz Lift), która miała popularyzować w krajach Bloku Wschodniego amerykańską kulturę, w tym jazz, ale też, zwalczane przez komunistyczne władze, chrześcijańskie idee. Jego charytatywna organizacja zbierała też środki by pomagać prześladowanym na tym terenie ludziom i ich rodzinom. W 1970 roku zmienił kierunek tych swoich działań, starając się wyrwać z niewoli amerykańskich żołnierzy więzionych w Laosie, Wietnamie oraz Rumunii i Związku Radzieckim.
Miał dziewięcioro dzieci, należał do kościoła Mennonitów (Cascade Christian Church) i ważył, jak sam wyznał w 1956 roku, w telewizyjnym programie „What’s My Line?”, 206 kilogramów (455 funtów).