TEATR LETNI – Sopot

TEATR LETNI – Sopot – letni obiekt estradowo-teatralny funkcjonujący w brezentowym namiocie, który trzykrotnie zmieniał wygląd i wielkość oraz dwukrotnie lokalizację – róg ul. Powstańców Warszawy i A. Majkowskiego (1955-66) oraz róg ul. B. Bieruta i W. Budzysza (1967-91) czyli obecnie ul. Haffnera 59.

 

Teatr Letni, początkowo nazywany „Estrada”, ustawiony został vis a vis Grand Hotelu, sąsiadując z warsztatami samochodowymi (obecnie stoi tam Centrum Majkowskiego). Był to brezentowy namiot średniej wielkości z pochyloną, nieamfiteatralną widownią i długimi drewnianymi ławkami – garderoby mieściły się barakowozach. Prawdopodobnie był to jeden z pomocniczych pawilonów, w których funkcjonowały w Sopocie, Międzynarodowe Targi Gdańskie (1947).

 

Pierwszy występ odbył się tam 15 lipca 1955 roku i to program estradowy pt. „Roześmiane Melodie”, w którym udział wzięli m.in. Mieczysław Fogg, Karol Hanusz, Antoni Jaksztas i Marta Mirska.

 

W roku 1967, „kierując się troską o bezpieczeństwo, jak i względami ekonomicznymi” stary obiekt rozebrano, zapowiadając budowę nowego Teatru Letniego przy ul. Tenisowej (najpewniej na terenie obecnych Kortów Tenisowych), ale nic z tego nie wyszło. Równolegle, na łące usytuowanej mniej więcej tam, gdzie obecnie funkcjonuje Hotel Haffner, postawiono duży namiot cyrkowy, który w siedem lat później został rozebrany. W 1969 roku, w tym samym miejscu, pobudowano mniejszy, kameralny i lepiej wyglądający namiot z amfiteatralną widownią i garderobami. Obiekt zamknięto w 1989 roku, ale jeszcze przez dwa lata przymierzano się, by go reaktywować. Zamiast tego w 2001 roku rozpoczęto budowę Hotelu Haffner, który funkcjonuje do dzisiaj.

 

W czasach, gdy Teatr Letni funkcjonował, odbywały się tam głównie koncerty estradowe, występy kabaretowe (Bim Bom) i spektakle teatralne – czasem grano tam również jazz. Wystąpił m.in. szczeciński zespół jazzujący Pawła Grünspena, który brał udział w I Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie. Tym razem nosił on nazwą Czerwone Fraki i akompaniował solistom w programie „Music Hall Claire de Lune” (20-22.09.1957). W dwa lata później, odbyły się tam koncerty pt.: „All Stars” (4-5.07.1959), w których obok Kwintetu Krzysztofa Komedy, wystąpił zespół North Coast Quintet w doś egzotycznym składzie – Andrzej Mundkowskiego i Al Musiał oraz Zbigniew Namysłowski (as), Zdzisław Sis Orłowski (db) i Jerzy Bartz (dr). W tym samym roku odbyły się koncerty pt. „Jazz Negro Spirituals” (1-2.08.1959) z udziałem francuskiej grupy wokalnej Les Voix de Jerycho oraz holenderskiego kwartetu Birdland Combo. W rok później, na otwarcie sezonu (18.06.1960), który zamknęli Czerwono-Czarni, zagrała tam Orkiestra Jana Walaska. W 1966 roku grał tam szwedzki swingowo-taneczny Göran Fredrixon Sextet, a w rok później zorganizowano tam koncerty pt. „Polish Jazz” będące dodatkiem do VII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie (18-19.08.1967), w których udział wzięły zespoły: Flamingo, Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego, Niebiesko-Czarni, Old Timers, Polanie, Trio Włodzimierza Nahornego oraz Fryderyka Elkana i Wojciech Gąssowski.

 

Poza tym, w latach 1968-69 odbywały się tam cykliczne koncerty pt. Festiwal Zespołów Młodzieżowych o Kotwicę Sopockiego Lata, a w latach 1978-80, trzy pierwsze edycje pt. „Muzyka Młodej Generacji”. Z kolei w roku 1987 zapowiadano tam koncerty II Nadmorskiego Festiwalu „Nowa Scena” – Jazz”, w których, wbrew anonsom Jazz Forum (03/1987), nie wystąpiła ani jedna formacja mająca z jazzem cokolwiek wspólnego.