SZLEMPO QUINTET

PIOTR SZLEMPO QUINTET – założony na początku 2019 roku przez związanego z trójmiejskim środowiskiem, wielokrotnie nagradzanego, trębacza Piotra Szlempo,  który grywa tutaj w formacjach: Jan Konop Big Band, Gdynia Improvisers Orchestra, Extradition Quintet, Marcina Janka i i Soulmates.

 

W tym jego kwintecie, który w 2019 roku zdobył dwie drugie nagrody na Blue Note Poznań Competition i Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze, występują  głównie Wrocławianie – Jan Kantner (as, ss); Adam Bławicki (ts, cl); Paweł Nienadowski (dr) oraz pochodzący z Mołdawii, Ion Virlan (db). Później zmienił się skład ich sekcji rytmicznej –  Bartłomiej Chojnacki (db); Dawid Opaliński (dr).

 

W 2022 roku nagrali pierwszą płytę pt. „Polish Pentagon” – na perkusji zagrał wtedy Przemysław Jarosz. Dochód z jej sprzedaż, w całości przekazany został na zakup instrumentów dla African Music School w Bouar (Republika Środkowoafrykańska – RCA).

 

Charakterystyczną cechą zespołu jest bardzo spójne i pełne brzmienie sekcji dętej wynikające z wieloletniej już współpracy trójki muzyków przy okazji innych projektów. Niebanalne brzmienie sekcji rytmicznej wynika rzecz jasna nie tylko z braku fortepianu (…)”. „Polish Pentagon to jeden z najciekawszych jazzowych debiutów ostatnich lat! Nieco więcej kompozycyjnej brawury i kolejne płyty kwintetu Piotra Szlempo okazać się mogą wręcz oszałamiające, jakąkolwiek formę owo oszołomienie miałoby przybrać (…)”

 

dyskografia: Polish Pentagon (2022).