Szarmach Anna

Anna Szarmach (1978, Stardogard Gdański) – wokalistka soulowo-jazzowa, kompozytorka i autorka tekstów. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie instruktorka wokalistyki w Akademii Muzycznej w Łodzi i Ośrodku Kultury Ochoty (OKO) w Warszawie.

 

Naukę rozpoczynała od gry na fortepianie, a później saksofonie. Jeszcze jako uczennica szkoły  średniej założyła zespół Wbrew Logice. Pierwszych profesjonalnych nagrań dokonała, mając lat 16, a w 1996 roku została laureatka telewizyjnego konkursu „Szansa na sukces”. Później współpracowała z takimi artystami, jak: Ewa Bem, Sarah Connor, Edyta Górniak, Enrique Iglesias, Kayah, Kasia Klich, Natalia Kukulska, Andrzej Piasek Piaseczny oraz zespołami Poluzjanci, Sistras i Sokół & Pono. Zdobywała nagrody na festiwalach: Top Trendy w Sopocie (2006), Opole 2007 i wzięła udział w eliminacjach do Festiwalu Eurowizji (2007). W 2016 roku, śpiewając piosenki Natalie Cole, wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Gospel w Gniewie. Wcześniej, z zespołem Sharmi zakwalifikowała się do koncertu „Debiuty” na Festiwalu Opolskim (2006). W 2013 roku nawiązała wieloletnią współpracę z Amerykanami: wokalistą, Frankiem McCombem, a w rok później z perkusjonistą, Davidem Fingers Haynesem. W czasie pandemii uruchomiła międzynarodowy projekt „Hope”, a 2021 roku stworzyła Ania Szarmach Acoustic Trio.

 

Dotychczas nagrała cztery autorskie płyty „Sharmi” – nominowaną do Fryderyka i Super Jedynki (2006); Inna (2010); „Pozytyw’ka” (2012) i „Colours of Love” (2016). W nagraniu tej ostatniej płyty udział wzięli m.in. Kuba Badach, Adam Bałdych, Krzysztof Herdzin, Anna Maria Jopek, Henryk i Michał Miśkiewicz, Marek Napiórkowski, Michał Tokaj, Marcin Wasilewski oraz Chór Sound’n’Grace.