SWINGUJĄCE 3-miasto – Leksykon Trójmiejskiego Jazzu

SWINGUJĄCE 3-MIASTO (Leksykon Trójmiejskiego Jazzu) to systematycznie uzupełniane kompendium wiedzy o historii, wydarzeniach i ludziach, którzy na przestrzeni ostatnich 70 lat kształtowali trójmiejskie środowisko jazzowe, czyniąc zeń jedno z najbardziej kreatywnych, ośrodków muzycznych w Polsce. Został on uruchomiony w marcu 2021 roku, jako antidotum na pandemiczną bezczynność. Docelowo Leksykon liczyć będzie ok. 2.500 haseł z czego ok. 1.000 stanowić będą encyklopedyczne biogramy muzyków, animatorów i publicystów, a pozostałe to informacje o historycznych wydarzeniach, koncertach i wydawnictwach.

 

Leksykon Trójmiejskiego Jazzu składa się z trzech działów.

Pierwszy, zawiera informacje dotyczące dwóch pierwszych sopockich festiwalach jazzowych z lat 1956-57 oraz o 25-letniej historii Molo Jazz Festival.

Drugi, to klasyczny Leksykon zawierający encyklopedyczne notki o ludziach, wydarzeniach, imprezach, miejscach i wydawnictwach, które tworzą jazzową historię Wybrzeża począwszy od 1945 roku.

Trzeci, to bieżący serwis informacyjny o tym co aktualnie w swingującej trawie piszczy.

 

Leksykon Trójmiejskiego Jazzu jest o tyle unikatowym przedsięwzięciem, że w praktyce nie istnieje żadna dokumentacja na podnoszone w nim tematy, a jeżeli one nawet jeszcze się uchowały to są bardzo rozproszone lub/i formie szczątkowej odnotowane były w ówczesnej prasie, do której dostęp jest również utrudniony.

Leksykon powstaje dzięki finansowemu wsparciu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz Związku Artystów Wykonawców STOART.