SWINGUJĄCE 3-miasto 2021

  • 17 czerwca 2021, g. 18:00 – GDYNIA IMPROVESERS ORCHESTRA p/d Marcina Bożka.
  • 1 lipca 2021, g. 18:00 – TOMASZ CHYŁA QUINTET
  • 15 lipca 2021, g. 18:00 – SŁAWEK JASKUŁKE
  • 5 sierpień 2021, g. 18:00 – EMPATHY TRIO
  • 19 sierpnia 2021, g. 18:00 – DAMIĘCKA-DAMASIEWICZ-ŻOŁNIEREK TRIO

 

Wstęp wolny

 

rejestracja – www.evenea.p

SWINGUJĄCE 3-miasto jest realizowanym po raz piąty, dorocznym cyklem letnich koncertów jazzowych organizowanych przez Muzeum Sopotu. Celem tego przedsięwzięcia jest promowania twórczości młodych muzyków jazzowych działających na Wybrzeżu, ale też próbą dotarcia z tą muzyką do ludzi wśród których pokutuje stereotyp, że jazz jat muzyką trudną i elitarną. Działania te zainspirował fakt, że te kameralne koncerty odbywają się w urokliwych okolicznościach przyrody zabytkowego ogrodu, który sąsiaduje, dosłownie przez płot, z deptakiem prowadzącym wzdłuż sopockiej plaży, którym w tę i z powrotem spacerują kuracjusze i letnicy, często nie mający pojęcia o istnieniu takiej muzyki. Na sporej części z nich nie robi ona żadnego wrażenia, ale są też tacy, których ona zaciekawia, dzięki czemu od lat ma cykl ów ma stałą, niezwykle zróżnicowaną publiczność, dla której dodatkowym argumentem jest to, że wszystkie koncerty są bezpłatne .

Idea cyklu zrodziła się z konstatacji, że w trójmiejskim środowisku, które od zarania współczesnej historii należy do wiodących ośrodków jazzowych w kraju. Powstaje tu mnóstwo oryginalnej i zróżnicowanej muzyki, która w czasach zastraszającej komercjalizacji rynku muzycznego, ma coraz mniejsze szanse na przedarcie się świadomości szerszego audytorium. Jednym z powodów takiego stan rzeczy jest również to, że zabiegani obywatele nie mają czasu i siły by zagłębiać nieznane im obszary kultury i sztuki, a tym przypadku natykają się na nią jakby od niechcenia, co prędzej czy później procentuje świadomością, że „nie tak straszny, jak go malują”.

W latach minionych koncerty z cyklu odbywały się w każdy letni czwartek. W tym roku jest ich o połowę mniej, ale nadal będą trzymają one artystyczny poziom i bywają zaskakującymi odkryciami nawet dla najbardziej wybrednych koneserów.