SWING PAWILON – Sopot

SWING PAWILONPAWILON (Sopot, pl. Przyjaźni Polsko-Radzieckiej 2 – pl. Zdrojowy 2) – lokal taneczny uruchomiony na początku lipca 1956 roku. Był on przygrywką do I Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Jazzowej (6-12.08.1956), którego koncerty odbywały się w lokalach Sopotu i Gdańska – m.in. w pobliskim Pawilonie A.

 

Wcześniej, od 1952 roku, w obiekcie tym funkcjonował pawilon fotografiki Biura Wystaw Artystycznych (BWA). Należał on do kompleksu budynków wystawienniczych, które w błyskawicznym tempie pobudowano w miejsce spalonego zaraz po wyzwoleniu, sopockiego Kurhausu (03.1945).

 

Pawilon otwarto 3 sierpnia 1947 roku wraz z inauguracją Międzynarodowych Targów Gdańskich (MTG). W rok później uruchomiono na tym terenie I Wystawę Sztuk Plastycznych w Sopocie (27.06.1948), a nieco później Ogólnopolską Wystawę Fotografii Artystycznej i Amatorskiej (24.07.1948). Obiekt ów zamknięto 2 września 1956 roku, a następnie poddano gruntownemu remontowi i tak powstała nowa kawiarnia pn. „Pawilon” (31.05.1958).

 

W Swing Pawilonie, początkowo występował warszawski zespół Marabut, prowadzony prze rezydującego wtedy w Gdańsku, aktora Edmunda Fettinga (p). W jego składzie grali m.in.: Wojciech Piętowski, Zbigniew Horoszewski (p); Andrzej Zborski (cl); Jerzy Herman (acc, p); Antoni Zdanowicz (g); Zenon Woźniak (db); Mirosław Ufnalewski (dr), ale nie wiadomo kto występował wtedy w Sopocie. Wiadomo natomiast, że śpiewał tam wtedy z Sylwia Klejdysz, późniejsza małżonka Jerzego Petersburskiego. W sierpniu 1956 roku, Marabuta zastąpiła 12-osobowa Orkiestra Charlesa Bovery’ego.

 

W pięć lat później, w roku 1961 i następnym, w sąsiedztwie kawiarni „Pawilon” funkcjonował legendarny „Non Stop” – grali tam Czerwono-Czarni, a następnie Niebiesko-Czarni. Z kolei w lecie 1970 roku uruchomiono w tej kawiarni klub jazzowy pn. „Cassino Jazz At Night”, którym kierowała Zofia Komedowa.

 

W latach późniejszych, po zmianie nazwy lokalu na „Fantom”, zapracował on sobie na miano „klubu podwarszawskiego” czyli siedziby stołecznej mafii. Z kolei na początku obecnego wieku, podobnie jak większość okolicznych pawilonów, został on zburzony i w miejscu tym powstał „Dom Zdrojowy” – tam gdzie dawniej stał „Pawilon”, znajduje się dzisiaj wejście do Państwowej Galerii Sztuki (PGS).