Strobel Janusz

Janusz Strobel (1947 Gdańsk) – gitarzysta, kompozytor. Absolwent Liceum Plastycznego w Gdyni. Uczęszczał również do średniej Szkoły Muzycznej w Gdańsku. Karierę muzyczną rozpoczynał na początku lat 60. grywając w: Swingtecie Edwarda Rykaczewskiego, Kwintecie Benjamina Marhuli oraz zespołach Włodzimierza Nahornego i Ryszarda Kruzy. W wieku 22 lat przeniósł się do Warszawy, gdzie grywał w Big Bandzie Stodoła, występował w Piwnicy Wandy Warskiej i akompaniował różnym artystom w Klubie Piosenki ZAKR w Hotelu Bristol. W 1971 roku wspólnie z Henrykiem Alberem założyli Duet Gitar Klasycznych Alber-Strobel, grający muzykę swingową, klasyczną i bossa-novę. W kilka miesięcy później zdobyli drugą nagrodę festiwalu Jazz nad Odrą – wyprzedzili o włos Ramę 111. W czasie 12-letniej kariery występowali na festiwalach: Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Jazz Jantar, na KFPP w Opolu i Musicoramie oraz w większości krajów Europy. Nagrali też dwie duże płyty. W tym czasie współpracowali m.in. z Łucją Prus, Haliną Kunicką, Elżbietą Adamiak i Markiem Gołębiowskim, a z Włodzimierzem Nahornym grywali jako regularne trio. Prowadził też własny kwartet – Henryk Miśkiewicz (sax), Janusz Kozłowski (db), Zbigniew Kitliński (dr) i przez jakiś czas grywał z zespołem Gold Washboard. Po rozwiązaniu duetu Alber-Strobel wyjechał za granicą, gdzie grywał solo oraz z bratem Markiem, kontrabasistą. Razem nagrali w Niemczech Zachodnich płytę „Dindi” (1984). Po powrocie do kraju założył akustyczno-elektryczny Strobel-Woliński Quartet – Krzysztof Woliński (el.g), Mariusz Bogdanowicz(db), Piotr Biskupski (dr), z którym nagrał płytę „Just Quartet” (1987). Po czterech latach  powstało Janusz Strobel  Trio (Bogdanowicz, Biskupski), z którym grywa do dzisiaj. W tym składzie oraz solo często akompaniuje wokalistce, Annie Stankiewicz. W 1993 roku nagrał wreszcie swą pierwszą solową płytę pt. Janusz Strobel. Współpracował z: Sinfonią Varsovią, Radiową Orkiestrą Kameralną oraz Filharmonią Opolską i Świętokrzyską. Często akompaniował Hannie Banaszak, współpracował z Krzesimirem Dębskim i występował solo w repertuarze Villi-Lobosa, Albeniza, de Falli oraz Bacha, Chopina i Mozarta. Osobnym rozdziałem jest jego artystycznej działalność kompozytorska – tworzy muzykę do filmów i dla teatrów – spektakle: „Strofy dla Ciebie” i „Wielka Pani” (1999), “Wierny sobie” (2005), “Strobel-Kofta-Wołek” (2013), a także komponuje muzykę do tekstów m.in.: Magdy Czapińskiej, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego i Jana Wołka. Śpiewali je m.in.: Hanna Banaszak, Ewa Bem, Edyta Geppert, Ryszard Rynkowski i Irena Santor. Poza tym jest wykładowcą Małej Akademii Jazzu oraz czynnym członkiem fundacji Muzyczna Owczarnia w Jaworkach. 

Janusz Strobel otrzymał m.in. nagrody: Gloria Artis (2005), Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy (2010), Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (2013).

Dyskografia: Henryk Alber & Janusz Strobel (1972); Duet Gitar Klasycznych (1982); Dindi (1984); Just Quartet z Krzysztofem Wolińskim (1987); Janusz Strobel (1993); Wielka pani i Strofy dla ciebie (1999); Między nami z Jackiem Kaczmarskim (2002); Janusz Strobel Trio (2005), Wierny sobie (2005), Święta z bajki z Edytą Geppert (2013); Ślad z Sinfonia Viva Orchestra (2016).