STARONIEWICZ QUINTET – Kwintet Wojciecha Staroniewicza

STARONIEWICZ QUINTETKwintet Wojciecha Staroniewicza – pierwszy jego autorski projekt, który powstał na początku 1990 roku, który niebawem zmieniony został jednak w kwartet. W składzie tym grali: Wojciech Staroniewicz (ss, ts); Andrzej Jagodziński (p); Dariusz Mróz (key); Krzysztof Mróz (db) i Kazimierz Jonkisz (dr).

 

W wersji pięcioosobowej odrodził się on w 2002 roku w zupełnie innym już składzie – obok lidera grali także: Cezary Paciorek (acc, p), Maciej Grzywacz (g); Piotr Lemańczyk (db), Tomasz Sowiński (dr). W tym samym roku, funkcjonujący przez mniej więcej przez dwa lata, zespół ten zdobył III nagrodę na festiwalu Jazz Juniors w Krakowie, a na przełomie lipca i sierpnia tegoż roku, nagrał płytę „Hand Made”.

 

Mamy do czynienia z dziełem całkowicie współczesnym, a nie jak zwykle w polskim jazzie z nagraniem, które mogło powstać 20 lub 10 lat temu wobec czystego zapóźnienia naszego środowiska względem Nowego Jorku czy Londynu.” (Tomasz Rozwadowski)  „Kwintet przedstawia muzykę będącą mieszanką technicznej biegłości rodem z lat 80. z komedowskim zaśpiewem popartym brzmieniem akordeonu. Wypada to bardzo ciekawie, zwłaszcza że i kompozycje podkreślają walory muzyków”. (Grzegorz Mucha)

Równie liczna osobowo formacja została powołana do życia powtórnie w dwie dekady później. Tym razem w mniej zagrali: W. Staroniewicz, Dominik Bukowski (vib, marimba), Paweł Urowski (db) i Przemysław Jarosz (dr) oraz norweski puzonista Erik Johannessen. Tym sposobem nagrali oni płytę „Strange Vacation” (2022), dając po drodze sporo publicznych koncertów, m.in. na Sopot Molo Jazz Festival.

 

Staroniewicz w zasadzie każdym swoim kolejnym projektem, każdą kolejną płytą podnosi sobie poprzeczkę, ciągle sięgając wyżej. Silne emocje, utkane w arcy-przyjemne dla ucha dźwięki, płyną szerokim strumieniem muzyki pełnej niuansów oraz nietuzinkowych rozwiązań (…). Wojciech Staroniewicz po raz kolejny udowadnia, że jest rasowym jazzmanem o poważnym podejściu do harmonii i melodii, który prócz klimatycznych utworów hojnie obsypanych wysublimowanymi smaczkami proponuje nam także głęboko przemyślane struktury, łączące nowatorskie podejście saksofonisty do akustycznego jazzu z szacunkiem i zamiłowaniem do tradycji (…)”  –  Marta Ratajczak (JazzPress.pl)

 

dyskografia: Hand Made (2002); Strange Vacation (2022).