STARONIEWICZ – LIEN QUARTET

STARONIEWICZ-LIEN QUARTET – Kwartet Wojciecha Staroniewicza i Helge Liena – zespół założony jesienią 2004 roku przez saksofonistę Wojciecha Staroniewicza. Motywem było wrażenie jakie na nim wywarł podczas sesji nagraniowej formacji Loud Jazz Band w Oslo, norweski pianista, Helge Lien. Do tej dwójki dołączyli: Wojciech Pulcyn (db) i Hubert Zemler (dr).

 

Jeszcze w tym samym roku ów kwartet zagrał krótką trasę po Polsce (m.in. Skok Jazz Sopot Festival 2004), po czym wiosną roku następnego ją powtórzyli w szerszym zakresie. Niestety to udane przedsięwzięcie nie zostało zarejestrowane na żadnej z płyt.

 

Helge Lien (1975 Moelv, Norwegia) – pianista i kompozytor oraz fotografik i grafik komputerowy. Absolwent Akademii Muzycznej (NMH) w Oslo. Jego twórczość nawiązuje do muzyki Billa Evansa, Keitha Jarretta oraz Brada Mehldau’a. Od lat prowadzi własne, cieszące się nie tylko w Europie sporym uznaniem trio. Współpracował m.in. z wokalistkami: Marią Roggen I Silje Nergard oraz Arildem Andersenem, Rolf-Erik Nystromem, Gardem Nielsenem. Ma ich na swym koncie kilkanaście płyt, w tym dwie nagrał z Adamem Bałdychem.