STAR0NIEWICZ-MELVIN-LEMAŃCZYK TRIO

STAR0NIEWICZ-MELVIN-LEMAŃCZYK TRIO – założone latem 2005 roku trio będące swoistym przedłużeniem projektu jaki w 1999 roku, wespół z basistą Piotrem Lemańczykiem, próbował zrealizować saksofonista Wojciech Staroniewicz (Zippy Trio). Pierwotnie nie do końca to się udało, ale

Został on odbudowany dzięki współpracy z amerykańskim perkusistą, Brianem Melvinem. Zagrali razem dwie, liczące w sumie kilkanaście koncertów, trasy po Polsce – m.in. Krokus Jazz Festival 2005. Nagrali też wspólnie koncertową płytę „Conversession Live”.

 

Brian Melvin (1958 San Francisko) – amerykański perkusista, który pracował m.in. z Jaco Pastoriusem (5 płyt) oraz Richardem Boną, Michaelem i Randy Breckerami, Joe Hendersonem, Dave Kikowskim, Joe Levano, Johnem Scofieldem, Mikiem Sternem, Toots Thielemansem, Bobem Weirem i innymi.

 

Conversession to nieczęsto spotykana nad Wisłą (a i nie tylko tutaj) jazzowa solidność, witalność, muzyczny entuzjazm i genialne porozumienie między muzykami. Wierzyć się nie chce, że mamy do czynienia ze spontanicznym projektem koncertowym, a nie zespołem z wieloletnim doświadczeniem i setkami godzin spędzonymi na estradzie! (…) Jednak tym, co mnie w sposób szczególny zachwyca, jest spójność materiału (…) Soliści nie puszą się, nie udają kogoś, kim nie są, tylko pięknie pokazują to, co w jazzie bodaj najważniejsze – kreatywne oblicze wybornych improwizatorów (…)”.

 

Dyskografia: Conversession Live (2006)