SPATiF – Sopot

SPATiF (Sopot, ul. Boh. Monte Cassino 52) – legendarny klub trójmiejskiej bohemy artystycznej. Przed rekonstrukcją odbywały się tam spontaniczne koncerty i to nie tylko jazzowe, a po niej, przez jakiś czas, był aktywnym ośrodkiem nowoczesnego jazzu i muzyki eksperymentalnej. Odbywały się tam również liczne wystawy prac plastycznych i grafik (m.in. Zbigniewa Lengrena i Franciszka Walickiego).

 

Budynek, w którym na piętrze mieści ów klub, zbudowany został ok. 1880 roku i był, należącym do Anny Marter, domem wielorodzinnym – na parterze mieściły się tam różne sklepy, ale też, przez jakiś czas funkcjonowało tam atelier fotograficzne zmieniające właścicieli – Heinrich Borkowski, Paul Luck, C. H. Thielman. W czasie wojny znajdowała się tam również filia gazety „Danziger Vorposten”.

 

Po wojnie (kiedy, nie udało się ustalić) działało tam Państwowe Ognisko Kultury Plastycznej przekształcone, w latach 50., w siedzibę Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu (SPATiF) oraz Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP). Na piętrze, na lewo od bardzo stromych schodów, po cichu, a później oficjalnie (bar ukryty był za bibliotecznym regałem), uruchomiono tam Sopocki Klub Plastyków, w którym przez lata rolę majora-domusa pełnił Maciej Michalak. W tym, naprawdę miejscu poza miejscowymi, ale też bardzo popularnymi w kraju aktorami, plastykami i literatami gościli tam również znani muzycy – m.in. Helmut Nadolski, Stanisław Cieślak, Krzysztof Klenczon.

 

Po przeciwnej stronie w/w schodów mieścił się ceniony zakład fryzjerski Kazimierza Fabisiaka („konkursowe, niepowtarzalne fryzury damskie”) natomiast na parterze, w latach 70. uruchomiono szemrany lokal pn. Restauracja Bałtycka, a później cukiernię Delicje u Kacpra.

 

W 1997 roku SPATiF, w rankingu Newsweeka, znalazł się na liście najlepszych knajp w Polsce, ale w rok później zamknięty ze względu na zagrożenia budowlane. Budynek zburzono, a następnie odbudowano w niezmienionym kształcie, choć wnętrze zostało kompletnie zmieniono – obecnie SPATiF zajmuje całe piętro. Oficjalne otwarcie zrewitalizowanego SPATiF-u miało miejsce 29 grudnia 2001 roku, a jego zarządcą został i nadal jest Arkadiusz Hronowski prowadzący wcześniej lokal No 5 w Sopocie, a obecnie również gdański klub rockowy B90. Poza tym pracuje on nad reanimacja legendarnego klubu Rudy Kot.

 

W latach 2003-17 w SPATiF-ie zorganizowano ponad setkę koncertów okołojazzowych, ale nie tylko – m.in. cykl „Woda Dżestylowana” animowany przez Michała Gosa i Irka Wojtczaka. Występowali tam wtedy, m.in. Kury; Lachowicz & Pigs; Wojtek Mazolewski Quintet; Leszek Możdżer; Sławek Jaskułke, Oczi Cziorne; Power of Horns; Sing Sing Penelope i wiele wiele innych, a także A’FreaAK-aN Project Wojtka Staroniewicza.