SOPOT JAZZ

SOPOT JAZZ FESTIVAL – festiwal jazzowy zainicjowany w 2003 roku przez ówczesnego dyrektora Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART, Eugeniusz Terleckiego. W 2020 roku po jego przejściu na emeryturę, festiwal został przeniesiony na koniec sierpnia. Kuratorem imprezy od 2011 roku, przez pięć lat, był Adam Pierończyk, a następnie Greg Osby (2016-18), Rainer Kern (2019) i obecnie Marcin Wasilewski.

SOPOT JAZZ 2003

24-26.10.2003 – Sala Koncertowa Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot (Opera Leśna)

  • Adam Pierończyk Amusos (PL/D/F) – Adam Pierończyk (sax, zoucra), Henning Sieverts (cel), Mina Agossi (voc), Adam Kowalewski (db), Tadeusz Sudnik (el), Olivier Steidler (dr, perc).
  • Bennie Wallace Trio (US/PL) – Bennie Wallace (sax), Darek Oleszkiewicz (db), Adam Czerwiński (dr).
  • Globetrotters (PL/NL) – Kuba Badach (voc), Barnard Maseli (vib, KAT), Jerzy Główczewski (sax), Nippy Noya (perc).
  • Hanna Banaszak & Jana Ptaszyn Wróblewski Kwartet Północny (PL) – Hanna Banaszak (voc), Jan Ptaszyn Wróblewski (sax), Wojciech Niedziela (p), Jacek Niedziela (db), Marcin Jahr (dr).
  • Jazz Combo (PL) – Młodzieżowy Big Band PSM nr 1 w Warszawie p/k Wojciecha Kulczyckiego.
  • Leszek Możdzer Trio (PL/S/TR) – Leszek Możdżer (p), Lars Danielsson (db), Zohar Fresco (perc).

Prowadzenie – Jan Ptaszyn Wróblewski.

Imprezy towarzyszące: Emil Kowalski Trio (Hotel Opera), Larry Okay Ugwu (Sinks), Hand Made (Rosenthal Cafe).

W 2004 roku Soliton wydał płytę pt. „Sopot Jazz 2003” zawierającą pochodzące z festiwalowych koncertów nagrania: Leszka Możdżera, Hanny Banaszak, Globtrotters i Jazz Combo.

SKOK JAZZ SOPOT 2004

12-17.10.2004 – Sala Koncertowa PFK Sopot (Opera Leśna), , Kawiareton Klub SPATiF, Hotel Opera, Cafe Rosenthal, Antresola i Kino Polonia.  

  • 0-58 (PL) – Krystyna Stańko (voc), Maciej Grzywacz (g), Piotr Lemańczyk (db), Marcin Jaht (dr).
  • Mariusz Bogdanowicz Quartet – Confiteor Song (PL) –
  • Mariusz Bogdanowicz Quartet – Confiteor Song (PL) – Mariusz Bogdanowicz (db), Adam Wendt (ts, ss), Krzysztof Herdzin (p), Piotr Biskupski (dr).
  • Urszula Dudziak z zespołem K. Olczaka (PL) – Urszula Dudziak (voc), …………………
  • Artur Dutkiewicz Trio – Hendrix Piano (PL) – Artur Dutkiewicz (p), Andrzej Święs (db), Łukasz Żyta (dr).
  • Przemek Dyakowski Quartet – Przemek Dyakowski (sax), Dominik Bukowski (vib), Janusz Mackiewicz (db), Tomasz Sowiński (dr).
  • Lyambico Quartet (D/HR/US) – Lyambico (voc, key), Robin Draganic (db), Torsten Zwingenberger (perc), Mearquel Lowenthal (key).
  • Krzysztof Majchrzak & Kwartet A2 (PL) – Krzysztof Majchrzak (p, perc), Janusz Brych (sax, cl), Krzysztof Samala (db, bg), Maciej Muraszko (perc).
  • Adam Makowicz oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot p/d Wojciecha Rajskiego (PL)
  • Jacek Pelc Electric Trio (PL) – Jacek Pelc (dr), Grzegorz Nadolny (db), Piotr Olszewski (g).
  • Staroniewicz-Lien-Griffiths Quartet (PL/N) – Wojciech Staroniewicz (sax), Helge Lien (p), Wojciech Pulcyn (db), Hubert Zemler (dr).

Prowadzenie –

W ramach festiwalu odbyła się również projekcja filmu „Pornografia”, spotkanie z Zygmuntem Koniecznym i Krzysztofem Majchrzakiem oraz forum dyskusyjne „Młody Jazz”

SOPOT JAZZ 2005 

10-16.10.2005 – Sala Koncertowa PFK Sopot (Opera Leśna) i Kawiareton, kawiarnia Pod Sceną, Teatr na Plaży, Klub SPATiF, Hotel Opera, Restauracja Rucola i Classic, Cafe Rosenthal, Muzeum Sopotu i Dworek Sierakowskich i Kino Polonia.  

  •  100nka Mikołaj Trzaska i Sławek Jaskułke (PL) – Tomasz Leś (g), Adam Stodolski (db), Przemysław Borowiecki (dr) + Mikołaj Trzaska (sax, cl), Sławek Jaskułke (key).
  • ASAF (PL) – Maciej Sikała (sax), Joanna Gaida (p), Michał Barański (db), Piotr Jankowski (dr).
  • Branford Marsalis (US) – Joey Calderazzo (p), Eric Revis (db), Jaff Tain Watts (dr.)
  • Grażyny Łobaszewskiej z zespołem (PL) – Grażyna Łobaszewska (voc), …………….
  • Wróblewski & Tartanus (PL) – Jan Ptaszyn Wróblewski (sax), Paweł Tartanus (bjo).
  • Janusz Strobel & Andrzej Jagodziński Trio + Polska Filharmonia Kameralna Sopot p/d Wojciecha Rajskiego (PL) – Janusz Strobel (g), Andrzej Jagodziński (p), Adam Cegielski (db), Czesław Bartkowski (dr).
  • Kaczmarczyk-Barański-Dobrowolski Trio + Janusz Muniak (PL) – Janusz Muniak (sax), Paweł Kaczmarczyk (p), Michał Barański (db), Paweł Dobrowolski (dr).
  • Kasia Stankowska Kwintet (PL) – Katarzyna Stankowska (voc), Tomasz Pruchnicki (sax), Marek Makowski (p), Jacek Niedziela (db), Marcin Jahr (dr).
  • Marcin Masecki (PL) – Marcin Masecki (p)
  • Matys & Wierba Quintet (PL) – Grzegorz Matys (tp), Maciej Kosztyła (ts), Michał Wierba (p), Hubert Makuch (db), Grzegorz Masłowski (dr).
  • Michał Urbaniak z zespołem (PL) – Michał Urbaniak (viol, sax), ………………………..
  • Riverboats Ramblers (UAK/PL) – Sergiej Kriuczkow (tp, voc), ……………………………
  • Septet Jana Ptaszyna Wróblewskiego – Trzaskowski (PL) – Jan Ptaszyn Wróblewski (sax), Henryk Miśkiewicz (sax), Robert Majewski (tp), Wojciech Niedziela (p), Jacek Niedziela (db), Marcin Jahr (dr).
  • Staff (PL) – Tomasz Makanicz (sax), Bartosz Staszkiewicz (key), Mariusz Nejman (bg), Michał Bryndal (dr).
  • Take It Easy (PL) – Przemysław Dyakowski (sax), Joanna Knitter (voc), Dominik Bukowski (vib), Janusz Mackiewicz (db), Tomasz Sowiński (dr).
  • Wojciech Staroniewicz Quartet (PL) – Wojciech Staroniewicz (sax), Maciej Grzywacz (g), Piotr Lemańczyk (db), Tomasz Sowinski (dr).

Prowadzenie – Konrad Mielnik i Przemek Dyakowski.

W ramach festiwalu odbył się cykl projekcji pt. „Jazz Film Salon”, podczas których w Teatrze na Plaży wyświetlono: „King of Jazz” oraz filmy dokumentalne poświęcone twórczości: Billie Holiday (Long (Night of Lady Day),  Sarah Vaughan (Let It Life), Lennie Tristano (Manhattan Studio), Charlie Rarkera (Charlie Bird Parker), natomiast w Kinie Polonia „Ręce do góry” Jerzego Skolimowskiego z muzyką Krzysztofa Komedy. W Muzeum Sopotu pokazano wystawę fotograficzną „Twarze Jazzu” Krystiana Brodackiego.

SKOK JAZZ SOPOT 2006

19-22.10.2006 – Sala Koncertowa PFK Sopot, Klub SPATiF, Restauracja Harnaś, Pub Kinsky.

  • Globetrotters (PL/NL) – Bernard Maseli (vib), Kuba Badach (voc), Jerzy Główczewski (sax), Nippy Noya (perc).
  • Drum Freaks (PL) – Yanina Iwański (g), Mateusz Pospieszalski (sax, cl, fl), Piotr Iwicki (p, key, perc), David Saucedo-Valle (perc), Milo Kurtis (djembe, okaryna, sanza), Apostolis Anthimos (dr, g).
  • Jack Finch Quartet – Chet Baker Story (PL) – Jacek Zięba-Jasiński (voc, tp), Tadeusz Leśniak (p), Max Kowalski (p), Bartek Szczepański (dr).
  • Kenny Garrett Band (US) – Kenny Garrett (sax), Benito Gonzales (p), Kris Fun (db), Jamire Williams (dr).
  • Maciek Grzywacz Quartet Avishai Cohen (PL/US) – Maciej Grzywacz (g), Avishai Cohen (tp), Piotr Lemańczyk (db), Krzysztof Gradziuk (dr).
  • Max Klezmer Band (PL) – Max Kowalski (db), Tadeusz Leśniak (key), Michael Jones (viol), Piotr Skupkiewicz (cl, bcl), Jacek Hołubowski (acc), Bartek Szczepański (dr), Marek Rajs (perc).
  • Take It Easy (PL) – Przemek Dyakowski (sax), Joanna Knitter (voc), Dominik Bukowski (vib), Janusz Mackiewicz (db), Tomasz Sowiński (dr).

W ramach festiwalu odbył się koncert pt. „Czas na Yass” poświęcony pamięci tragicznie zmarłego gitarzysty Tomasza Hesse, zwanego Świętym. Wzięły w nim udział zespoły: Sing Sing Penelope – Tomasz Glazik (ts, bs, sytnth), Wojciech Jachna (tp), Daniel Mackiewicz (p, key), Patryk Węcławek (bg), Rafał Gorzycki (dr); Pink Freud –  Wojciech Mazolewski (bg), Tomasz Ziętek (tp), Kuba Staruszkiewicz (dr); Yass Ensemble – Antoni Ziut Gralak (tp), Aleksander Korecki (sax), Tymon Tymański (g), Wojciech Mazolewski (bg), Kuba Staruszkiewicz (dr) + Sławek Jaskułke (p) i Romek Ballaun (perc).

Prowadzenie – Przemek Dyakowski.

SOPOT JAZZ 2007

11-13.10.2007 –  Sala Koncertowa PFK Sopot, Krzywy Domek, Restauracja Harnaś, Pub Kinsky.

  • Aga Zaryan & Trio (PL) – Aga Zaryan (voc), Michał Tokaj (p), Michał Jaros (db), Sebastian Frankiewicz (dr).
  • Anna Serafińska – Piosenki Osieckiej na jazzowo (PL) – Anna Serafińska (voc), Rafał Stępień (p), Andrzej Rusek (bg), Marek Olma (dr).
  • Maciek Grzywacz Quartet ft. Tyler Hornby (PL/CDN) – Maciej Grzywacz (g), Maciej Sikała (sax), Piotr Lemańczyk (db), Tyler Hornby (dr).
  • New Bone (PL) – Tomasz Kudyk (tp), Marcin Ślusarczyk (as), Joanna Gajda (key), Maciej Adamczak (db), Arek Skolik (dr).
  • Trójmiejskie Trio Klezmerskie (PL) – Paweł Nowak (acc), Tomasz Siarkiewicz (viol), Dariusz Gutomski (db).

Prowadzenie – Przemek Dyakowski.

W Krzywym Domku odbyła się również wystawa fotograficzna “This is Jazz” Marka Karewicza

SOPOT JAZZ 2008

10-12.10.2008 – Sala Koncertowa PFK Sopot, Stary Rower, Klub Atelier, Cafe Impresja, Krzywy Domek, Pub Kinsky, Restauracja Harnaś.

  • Adam Makowicz i Krzysztof Jabłoński & Polska Filharmonia Kameralna Sopot p/d Wojciecha Rajskiego – “Chopin klasycznie i na jazzowo” (PL) – Adam Makowicz (p), Krzysztof Jabłoński (p).
  • Bukowski-Lemańczyk (PL) – (Dominik Bukowski (vib), Piotr Lemańczyk (db).
  • Chris Botti ft. Anna Maria Jopek (US/PL) – Chris Botti (tp), Urszula Dudziak (voc), ……………………………………………………………
  • Dranicki-Bożek-Sycz Trio (PL) – Leszek Dranicki (g, voc), Marcin Bożek (bg), Grzegorz Sycz (dr).
  • Janusz Mickiewicz Quartet (PL) – Janusz Mackiewicz (db), Darek Herbasz (ts, bs), Dominik Bukowski (vib), Michał Szczeblewski (dr).
  • Krzysia Górniak Band (PL) – Krzysia Gorniak (g), Zdzisław Kalinowski (p, synth), Filip Sojka (bg), Przemysław Knopik (dr).
  • Outlook (PL) – Irek Wojtczak (sax, cl), Piotr Mania (p), Adam Żuchowski (db), Michał Szczeblewski (dr).
  • Przemek Dyakowski & DJ Alex Wicka – La Ragazza Di Ipanema, French el. nu jazz (PL/F)
  • Take It Easy (PL) – Przemek Dyakowski (sax), Joanna Knitter (voc), Wojciech Staroniewicz (sax), Dominik Bukowski (vib), Janusz Mackiewicz (db), Tomasz Sowiński (dr).

Prowadzenie – Marcin Kydryński i Wojciech Staroniewicz.

W Krzywym Domku odbyła się wystawa fotograficzna „Jazzovaria” Tomasza Kota.

SOPOT JAZZ 2009

10-12.10.2009 – Sala Koncertowa PFK Sopot, Stary Rower, Klub Atelier, Cafe Impresja, Krzywy Domek, Pub Kinsky, Restauracja Harnaś.

  • Freeyo(PL) – Irek Wojtczak (sax, cl), Wojciech Mazolewski (bg), Michał Gos (dr).
  • Maciej Grzywacz Quartet – Fourth Dimension(PL) – Maciej Grzywacz (g), Maciej Obara (sax), Michał Barański (db), Łukasz Żyta (dr).
  • Marek Stryszowski & Little Egoist (PL) – Marek Stryszowski (voc, sax), Tomasz Kudyk (tp), Sebastian Bernatowicz i Czerek Chmiel (key), Krzysztof Bodzoń (bg), Tomasz Grochot (dr).
  • Matt Mianco (UK) – Mark Reilly (voc), Mark Fisher (voc), ………………………. (voc).
  • Urszula Dudziak (PL) – Urszula Dudziak (voc), Jan Smoczyński (p, key), Tomasz Krawczyk (g), Daniel Biel (bg), Artur Lipiński (dr).

Prowadzenie –

SOPOT JAZZ 2010

9-11 i 15.10.2009 – Sala Koncertowa PFK Sopot, Columbus Hall – Sheraton.

  • Al Di Meola World Sinfonia (US) – Al Di Meola (g), …………………………………………
  • Andrzej Jagodziński Trio – Chopin Les Brillantes (PL) – Andrzej Jagodziński (p, acc), Adam Cegielski (db), Czesław Bartkowski (dr).
  • Chris Botti (US) – Chris Botti (tp), ………………….……………………………………………
  • Rick Braun – solo (US) – Rick Braun (tp).

Prowadzenie – Marcin Jacobson, Marek Sierocki.

SOPOT JAZZ 2011

20-22.10.2011 – Columbus Hall – Sheraton, MCKA Zatoka Sztuki, Klub SPATiF, Sfinks 700.

 

  • Anthony Joseph & Courtney Jones (Trinidad/UK) – Anthony Joseph (voc) Courtney Jones (dr, perc).
  • Hermeto Pascoal Group (BR) – Hermeto Pascoal (perc), Fabio da Silva Pascoal (perc), Vinicius Assumpcao Dorin (sax, fl, perc), Andre Pereira Marques (p, fl, perc); Itibere Luiz Zwarg (bg), Marcio Villa Bahia (dr).
  • Irek Wojtczak – PRL (PL) – Irek Wojtczak (sax, bcl, fl), Tomasz Ziętek (tp, el), Piotr Mania (p), Patryk Stachura (bg), Kuba Staruszkiewicz (dr).
  • Maciek Grzywacz Quartet (PL) – Maciej Grzywacz (g), Maciej Obara (sax), Michał Barański (db), Dawid Fortuna (dr).
  • Majid Bekkas Group (Maroko) – Majid Bekkas (g, voc), Majid Bekkas (kalimba, guembri), Abdelfettah Houssaini (derbouka, jembe), Amine El Bounhar (qarqabou), Fath Allah Chawki (qarqabou).
  • Mihaly Dresch Quartet (H) – Mihaly Dresch (sax), Miklos Lukacs (cymbały), Erno Hock (db), Istvan Balo (dr).
  • Majewski-Wasilewski-Danielsson-Miśkiewicz (PL/DK) – Robert Majewski (tp), Marcin Wasilewski (p), Palle Danielsson (db), Michał Miśkiewicz (dr).
  • Soweto Kinch (UK) – Soweto Kinch (sax, rap).
  • Stephen Riley & Guests (US/PL) – Stephen Riley (ts), Piotr Wyleżoł (p), Max Mucha (db), Krzysztof Dziedzic (dr)

Prowadzenie –

Kurator festiwalu – Adam Pierończyk.

W Zatoce Sztuki odbyła się wystawaFotografie jazzowe 1958-71Manfreda Lebera.

SOPOT JAZZ 2012

4-6.10.2012 – MCKA Zatoka Sztuki, Klub SPATiF, namiot na plaży.

  • Blake-Lemańczyk-Kochan(PL/US) – Seamus Blake (ts), Piotr Lemańczyk (db), Jacek Kochan (dr)
  • DLR (US/D) – Chris Dahlgren (dr, vdg), Christian Lillinger (dr), Olaf Rupp (g).
  • Enrico Rava Tribe Quintet(I) – Enrico Rava (tp), Gianluca Petrella (tb),
    Giovanni Guidi (p), Gabriele Evangelista (db), Fabrizio Sferra (dr).
  • Fisz-Emade Tworzywo Adrian Mears (PL/Australia) – Bartosz Waglewski (el), Piotr Waglewski (voc), Adrian Mears (tb, didgeridoo).
  • Lage Lund Trio(N/UK/US) – Lage Lund (g), Orland le Fleming (db),
    Jonathan Blake (dr).
  • Nguyen-Le-Saiyuki(Wietnam/Japonia/Indie/Chiny) – Nguyen Le (g), Prabhu Edouard (tabla), Mieko Miyazaki (koto), Guo Gan (erhu).
  • Nils Wogram – Simon Nabatov(D/RUS) – Nils Wogram (tb), Simon Nabatov (p).
  • Wacław Zimpel – Hera(PL) – Wacław Zimpel (cl, b.cl, tarogato), Ksawery Wójciński (db), Paweł Postaremczak (sax), Paweł Szpura (dr), Maciej Cierliński (hg)

Prowadzenie –

Kurator festiwalu – Adam Pierończyk.

SOPOT JAZZ 2013

2-5.10.2013 – Sala Koncertowa PFK Sopot, MCKA Zatoka Sztuki, Klub SPATiF, namiot na plaży.

  • Franz Hautzinger– solo (A) – (tp).
  • Gary Thomas Exile’s Gate(US) – Gary Thomas (sax), ……………………………………..
  • Jacques Schwarz-Bart/Paweł Tomaszewski Quartet(Gwadelupa/US/PL) – Jacques Schwarz-Bart (sax), Paweł Tomaszewski (p), Andrzej Święs (db), Paweł Dobrowolski (dr).
  • Jean-Paul Bourelly & Citizen X(US) – Jean-Paul Bourelly (g), Asdq Bey (voc, perc, el), Kenny Martin (dr).
  • Jensen-Tokaj Trio(US/PL) – Ingrid Jensen (tp), Michał Tokaj (p), Łukasz Żyta (dr)
  • Nelson Veras Trio(Brazylia/B/F) – Nelson Vargas (g), ……………………………………..
  • Ralph Towner solo(US) – g.
  • Tigran-Shadow Theater(Armenia/US) – Tigran Hamasyan (p), …………………………
  • Wojtasik-Middleton-Kowalewski-Betsch(US/PL) – Piotr Wojtasik (tp), Andy Middleton (sax), Adam Kowalewski (db), John Betsch (dr).

Prowadzenie –

Kurator festiwalu – Adam Pierończyk.

SOPOT JAZZ 2014

8-12.10.2014 – Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, MCKA Zatoka Sztuki, Klub SPATiF, namiot na plaży.

  • Grzegorz Nagórski Quartet (PL/H/D/A) – Grzegorz Nagórski (tb), Kalman Olah (p), Manfred Bruendl (db), Klemens Marktl (dr)
  • Irabagon-Helias-Altschul Trio (US) – Jon Irabagon (sax), Mark Helias (db), Barry Altschul (dr).
  • Matthias Schubert & RGG (D/PL) – Matthias Schubert (sax), Łukasz Ojdana (p), Maciej Garbowski (db), Krzysztof Gradziuk (dr).
  • Miroslav Vitous solo  (CS/US) – Miroslav Vitous (db).
  • Schaerer-Niggli Duo (CH) – Andreas Schaerer (voc), Lucas Niggli (dr).
  • Sopot Jazz Festival Big Band p/k Aleksandry Tomaszewskiej ft. Jan Ptaszyn Wróblewski (sax) – Aleksandra Tomaszewska (p, dyr.), Ilona Damięcka (voc), ………………………………….
  • Trilok Gurtu solo (Indie) – (perc).
  • Trio BoZiLo (F/Serbia/Algieria) – Julien Lourau (sax), Bojan Zulfikarpašic (p), Karim Zjad (dr).
  • VEIN Greg Osby (CH/SA) – Greg Osby (sax), Michael Arbenz (p), Thomas Lähns (db) ), Florian Arbenz (dr).

Prowadzenie – Artur Orzech.

Kurator festiwalu – Adam Pierończyk.

SOPOT JAZZ 2015

7-10.10.2015 – Columbus Hall – Sheraton, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, MCKA Zatoka Sztuki, Klub SPATiF, namiot na plaży.

  • Daniel Humair Quartet(CH/F) – Daniel Humair (dr), Emilie Parisien (sax), Vincent Peirani (acc),  Bruno Chevillon (db).
  • Van’t Hof-Lakatos (NL/H) – Jasper van’t Hof (p), Tony Lakatos (sax).
    Chambertones Trio (NL) – Jesse van Ruller (g), Joris Roelofs (bcl), Clemens van der Feen (db).
  • Kathrin Pechlof Trio(D) – Kathrin Petchlof (harp), Christian Weidner (sax), Robert Landfermann (db).
  • Nikola Kołodziejczyk Orchestra (PL) – Alicja Sierpińska (viol), Marzena Matyaszek (viol), Klaudia Matlak (viol), Dominika Małecka (viol), Aleksandra Rybak (fl), Łukasz Krusz (viol), Marta Sołek (cel), Marcin Olak (g), Oskar Torok (tp), Szymon Kamykowski (ss), Grzegorz Grzeszczyk (bcl), Maciej Szczyciński (db), Michał Bryndal (dr), Nikola Kołodziejczyk – dyrygent
  • PSM (PL) – Jan Smoczyński (p, key), Łukasz Poprawki (as, fg), Tomasz Torres (dr).
  • Reijseger-Fraanje-Sylla(NL/Senegal) – Ernst Reijseger (cel), Harmen Fraanje (p), Mola Sylla (voc, perc).
  • Henri Texier Hope Quartet(F) – Henri Texier (db), Sebastien Texier (cl), Francois Corneloup (sax), Louis Moutin (dr).
  • Ambrose Akinmusire Quartet(US) – Ambrose Akinmusire (tp), Sam Harris (p), Harish Raghavan (bg), Justin Brown (dr).
  • Sphere(PL/DK) – Anna Rybacka (voc), Marek Kądziela (g), Kuba Dybżyński (cl).

Prowadzenie – Artur Orzech.

Kurator festiwalu – Adam Pierończyk.

SOPOT JAZZ 2016

13-15.10.2016 – Hotel Sofitel Grand, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, Klub SPATiF, Klub Atelier.

  • Emilie Wiebel & Urszula Dudziak(CH / PL) – Emilie Wieber (voc), Urszula Dudziak (voc).
  • Joaō Barradas Trio(P) – Joaõ Barradas (acc), André Rosinha (sax), Bruno Pedroso (dr).
  • Felix Peikli Quintet (N/I/US) – Felix Peikli (cl), Joe Doubleday (vib), Luca Filastro (p), Jens Fossum (db), Mauro Mengotto (dr).
  • Sara Serpa & André Matos(P/US) – Sara Serpa (voc), André Matos )g).
  • Atom String Quartet(PL) – Dawid Lubowicz, Mateusz Smoczyński (viol), Michał Zaborski (av), Krzysztof Lenczowski (cello).
  • Petros Klampanis Trio & Zbigniew Namysłowski (GR/EST/PL) – Petros Klampanis (db), Kristjan Randalu (p), Bodek Janke (dr, perc), Zbigniew Namysłowski (sax).
  • Richardson-Wania-Mucha-Fortuna (US/PL) – Logan Richardson (sax), Dominik Wania (p), Max Mucha (db), Dawid Fortuna (dr).

Prowadzenie – Artur Orzech.

Kurator festiwalu – Greg Osby.

SOPOT JAZZ 2017

5-7.10.2017 – Hotel Sofitel Grand, Teatr BOTO.

  • Algorhythm(PL) – Emil Miszk (tp), Piotr Chęcki (sax), Krzysztof Szymon Burnos (key). Słomkowski (db),  Sławomir Koryzno (dr), Krzysztof Szymon Burnos (p, key). Słomkowski (bg, db).
  • Cleveland Watkiss US All Stars(UK) – Cleveland Watkiss (voc, el), Orphy Robinson (vib, el), Pat Thomas (p, el), Neil Charles (db), Mark Sanders (dr).
  • Kasia Pierzko Trio+ Adam Larson & Troy Roberts  (PL/AUS/US) – Katarzyna Pierzko (p), Andrzej Święs (db), Piotr Budniak (dr), Adam Larson (sax), Troy Roberts (sax).
  • Kuba Płużek-Daria Chernakova-Dorota Piotrowska + Tali Rubinstein(PL/RUS/ISR/ US) – Kuba Płużek(p), Daria Chernakova (db), Dorota Piotrowska (dr), Tali Rubinstein (fl).
  • Dorota Piotrowska-Sam Newsome Quartet(PL/US/RUS) – Dorota Piotrowska (dr), Sam Newsome (sax), Kuba Płużek (p), Daria Chernakova (db).
  • Riccardi & Pilatovic Songbook (I/LT/ESP/US/D/PL) – Alice Ricciardi (voc), Viktorija Pilatovic (voc), Pietro Lussu (p), Josh Ginsburg (db), Czesław Bartkowski (dr).
  • Timucin Sahin Trio(TUR/PL) – Timucin Sahin (g), Michał Barański (db), Łukasz Żyta (dr).
  • Snow Owl  & the Blue Road(COL/A/US) – Juan Garcia-Herreros (bg), Gerarg Schuller (p), Franz Oberthaler (sax, cl), Bertla Mayer (dr), Conrad Schrenk (g, voc), Jennifer Jade Ledesna (voc).

Prowadzenie – Artur Orzech.

Kurator festiwalu – Greg Osby.

SOPOT JAZZ 2018

4-6.10.2018 – Hotel Sofitel Grand, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, Klub Atelier, Teatr BOTO.

  • Alina Rostotskaya & Kuba Badach Connected (RU/PL) – Alina Rostotskaya i Kuba Badach (voc), Daria Chernakova (db), Dominik Wania (p), Grzegorz Pałka (dr).
  • AXON  (NL/US/PL/H/SK) – Tineke Postma (as), Roxy Coss (ts), Lauren Sevian (bs), Piotr Wyleżoł (p), Max Mucha (db), David Hodek (dr).
  • Brother to Brother (CUB/PL) – Jorge Vistel (tp), Michael Vistel (ts), Louis Guerra (p), Marcin Oleś (db), Bartłomiej Oleś (dr).
  • Federica Michisanti Trioness Francesco Lento(I) – Federica Michisanti (db), Simone Maggio (p), Gianluca Vigliar (sax), Francesco Lento (tp).
  • George Braith Band  (US/PL) – George Braith (sax), Joachim Mencel (p), Adam Kowalewski (db), Kazimierz Jonkisz (dr).
  • Marta Wajdzik Project(PL) – Marta Wajdzik (as, ss), Bogusław Kaczmar (p), Kamila Drabek (db), Adam Wajdzik (dr).
  • Mn’JAM Experiment(AU/P/US/EST/H) – Melissa Oliveira (voc), JAM (tt, el), Matt Adomeit (db), Virxilio da Silva (g), Peter Somos (dr)
  • Tal Cohen Band (ISR/AU/US/IE/PL/S) – Tal Cohen (p), Barry Donohue (db), Tomasz Dąbrowski (tp), Jakub Miarczyński (dr).

W ramach festiwalu odbyły się mistrzowskie warsztaty jazzowe prowadzone przez Tal Cohena (Akademia Muzyczna) i Tineke Postma (Teatr BOTO)

Prowadzenie – Artur Orzech.

Kurator festiwalu – Greg Osby.

SOPOT JAZZ 2019

10-12.10.2019 – Hotel Sofitel Grand, Sfinks 700.

 

  • Angelika Niescier Trio (D) – Angelika Niescler (sax), Christopher Tordini (db), Tyshawn Sorey (dr).
  • Archie Shepp-Joachim Kühn Duo (US/D) – Archie Shepp (sax), Joachim Kühn (p).
  • Beluga Stone (PL)Jędrzej Dudek (key, el), Maciej Sondij (key, el).
  • Marcin Wasilewski Trio Adam Pierończyk (PL) – Marcin Wasilewski (p), Sławomir Kurkiewicz (db), Michał Miśkiewicz (dr), Adam Pierończyk (sax).
  • Mołr Drammaz (PL) – Wojciech Kucharczyk (key, voc, dr), Joanna Bronisławska (key, el, voc).
  • NES (ALG/F/ES) – Nesrine Belmokh (voc, cel), Mathieu Saglio (cel), David Gadea (dr).

W ramach festiwalu odbyły się w Operze Leśnej i Teatrze na plaży interdyscyplinarne warsztaty – Brzdęk. Namaluj dźwięk (28.09), Spacer dźwiękowy po Sopocie (29.09), Z okładki (5.10), Zostań mołriańskim VJ’em (12.10) i Słuchowisko Grająca książka (13.10).

Prowadzenie – Artur Orzech.

Kurator festiwalu – Rainer Kern.

 

SOPOT JAZZ 2020

18-12.08.2020 – Opera Leśna, Teatr na plaży.

  • EABS – Slavic Spirits (PL) – Marek Pędziwiatr (key), Paweł Stachowiak (bg), Jakub Kurek (tp), Olaf Węgier (ts), Marcin Rak (dr), Piotr Skorupski (perc, el).
  • Henryk Miśkiewicz Quintet Dorota Miśkiewicz & Polska Filharmonia Kameralna Sopot p/d Wojciecha Rajskiego – Pocztówki z Rio (PL) – Henryk Miśkiewicz (sax), Dorota Miśkiewicz (voc) Andrzej Jagodziński (p), Marek Napiórkowski (g), Sławomir Kurkiewicz (db), Łukasz Żyta (dr).
  • High Definition Quartet – Dziady (PL) – Piotr Orzechowski (p), Mateusz Śliwa (sax), Alan Wykpisz (db), Grzegorz Pałka (dr).
  • Maciej Obara Polish Quartet – Trzy Korony (PL) – Maciej Obara (sax), Dominik Wania (p), Max Mucha (db), Michał Miśkiewicz (dr).
  • Marta Wajdzik Quartet– My Planet (PL) – Marta Wajdzik (sax), Paweł Tomaszewski (p), Robert Kubiszyn (bg), Paweł Dobrowolski (dr).
  • Piotr Wojtasik Septet & Chór Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu p/d Stanisława Rybarczyka – Voices (PL) – Piotr Wojtasik (tp), ………………………………

Prowadzenie –

Kurator festiwalu – Marcin Wasilewski.

 

https://sopotjazz.pl/