SKORCZEWSKI QUINTET

ADAM SKORCZEWSKI QUINTET – zespół powstał w 2019 roku i w dużej mierze był kontynuacją, działającej wcześniej formacji Nordwave, wyróżnionej główną nagrodą XIX Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni (2016).

 

W pierwotnym składzie grali: Adam Skorczewski (tp); Jakub Klemensiewicz (ts); Dominik Kisiel (p, key); Bartosz Borzeszkowski (db) i Hussam Abdul-Samad (dr). W 2021 roku, już po wydaniu pierwszej płyty, zmieniła się ich sekcja rytmiczna –  Michał Bąk (db) i Maksymilian Kreft (dr). Z kolei podczas XXVII Sopot Molo Jazz Festival 2023 zastąpili ich: Konrad Żołnierek (db) i Jakub Krzanowski (dr). Od tego czasu ich zmiennikami bywają: Szymon Zalewski (bd) i Alan Kapołka (dr).

 

W 2021 roku, w sopockim klubie BoTo, nagrana została ich pierwsza płyta, a druga ma się podobno ukazać w roku 2024.

 

– „Z początku inspiracją dla ich tworzenia i grania była polska szkoła free jazzowa i skandynawska estetyka. Dzisiaj grupa ta w sposób wyważony miesza ze sobą wpływ współczesnych trendów z koncepcją swobodnej improwizacji, poruszając się po dynamicznych motywach i śpiewnych melodiach (…) Nawiązuje to do polskiego melancholijnego kolorytu jazzowego, mocnego trójmiejskiego sznytu, oraz niekiedy lekkiego klasycyzującego charakteru” (Adam Boruch)

 

dyskografia: Stream Of Consciousness (2011)