Siciarek Jacek

Jacek Siciarek – Big Jack (1966 Łódź) – wokalista uniwersalny i pedagog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego (Informatyka) i Politechniki Gdańskiej (ETI). Skończył średnią Szkołę Muzyczną w Gdańsku (śpiew). W 1987 roku założył własne trio – Zbigniew Nowicki (bg) i Ryszard Idziak (dr) – z którym zakwalifikował się na festiwal Rawa Blues w Katowicach, a następnie przez kilka lat występował na trójmiejskich scenach klubowych. W 1993 roku założył zespół Dzieńdobry, z którym występował przez sześć lat. Poza liderem (g, voc), zespół tworzyli: Karol Skrzyński (dr) i Karol Szejko (bg), którego zastąpił Maciej Warda. Dołączył też do nich Michał Okulicz (g). Z tym to zespołem zdobył kilka nagród na festiwalach: Blues nad Bobrem w Bolesławcu, Bluesada w Szczecinie (1994), Rawa Blues w Katowicach (1996-97), Blues Express w Zakrzewie (1996-98, 2001) i Noc Bluesowa w Rawie Mazowieckiej (1996).

Współpracował m.in. z: Przemkiem Dyakowskim, Maciejem Sikałą, Adamem Wendtem, Cezarym Paciorkiem, Marcinem Wądołowskim oraz grupami: Green Grass, Blues Flowers, Mietek Blues Band i Kury. Zdobył m.in. główną nagrodę indywidualną Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu (1996) i II nagrodę na Pomorskiej Jesieni Jazzowej (1996). Z zespołem Dzieńdobry był nagradzany na Olsztyńskich Nocach Bluesowych (1997). Brał udział w festiwalu Mieżdunarodnaja Niediela Dżaza w Nowosybirsku, gdzie w tamtejszej Filharmonii wystąpił z chórem gospel (1994) i Gdynia Blues Festival (2005). Prowadził też bluesowe warsztaty wokalne w Bolesławcu i Zakrzewie. Kilkakrotnie trafił na listę najlepszych wokalistów plebiscytu Jazz Top Jazz Forum.

Od lat jest rezydentem gdyńskiego Blues Clubu. Współpracuje z formacjami: Sanacja i Gdańska Grupa Pościgowo-Dansingowa, a także z tworzonymi okazjonalnie formacjami – m.in. z Arturem Jurkiem i Kamilem Mazurem. Prowadzi własne trio Mr. Big Jack – Krzysztof Pomierski (bg) i Igor Augustynowicz (dr), a ostatnio przygotował program pt. Sinatra Night.

Dyskografia

Kury – P.O.L.O.V.I.R.U.S (1998);
Blues Flowers – Smacznego (2008);
Dzień Kobiet – Letnie grzanie (2000).