Sapiejewski Jerzy

Jerzy Sapiejewski – Jerzy Sapieyevski (1945 Łódź) – pianista, kompozytor, dyrygent, innowator i emerytowany pedagog. Studiował na Politechnice Gdańskiej i w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku. W latach 60. był jednym z najbardziej kreatywnych muzyków jazzowych Trójmiasta dążącym do łączenia jazzu z muzyką klasyczną (tzw. Trzeci Nurt). Prowadził własne zespoły – m.in. trio, zespół wokalny (umownie nazywany Sapiejewski Singers) oraz grupę wokalno-instrumentalną – m.in. Włodzimierz Nahorny, Aleksandra Osadowska. Grał w Big Bandzie Jana Tomaszewskiego, Swingtecie Edwarda Rykaczewskiego, Kwartecie Ryszarda Kruzy. W 1965 roku na festiwalu Jazz nad Odrą otrzymał drugą, a w roku później pierwszą nagrodę za kompozycję.

W 1967 roku wyjechał na stypendium do USA, gdzie brał udział w warsztatach Günthera Schullera i był gościem programu “Voice of America” Willisa Conovera. Do kraju już nie wrócił. Za oceanem skończył studia i rozpoczął karierę akademicką – wykładał m.in. na uniwersytetach w: Baltimore, Maryland, Michigan, New York. Washington, a także Eastman School i University of Texas. W 1971 roku został finalistą Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego we Francji. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym projektów edukacyjnych pt. “New Century Music” i “American Songbook Club”, a także członkiem Amerykańskiej Akademii Fonograficznej przyznającej Grammy Awards. Skomponował ogromną ilość najróżniejszych dzieł muzycznych – od wielkich form orkiestrowych, przez koncerty symfoniczne, muzykę kameralną i wokalną, po utwory na różne instrumenty. Tworzy też muzykę elektroniczną oraz dla potrzeb teatru – jego muzyka do sztuki “Ryszard III” skomponowana na zamówienie Shakespeare Theatre w Waszyngtonie, została nominowana do nagrody Helen Hayes Award 1991.

W swej działalności twórczej chętnie sięga po standardy jazzowe, aranżując je po swojemu – kompozycje George Gershwina, Cole Portera, Irvinga Berlina, Hoagy Carmichaela, Dave Brubecka, Keitha Jarretta i Philipa Glassa. Poza renomowanymi orkiestrami w Stanach Zjednoczonych i Europie współpracował z Tokyo String Quartet, An die Musik, Manhattan String Quartet, American Wind Symphony i Atlanta Symphony, a także Makoto Fujimurą, Alexandrem Kaletskim. W 2017 roku zrealizował projekt ku czci założyciela grupy Eagles, pt. “Tribute to Glenn Fray” z udziałem Davida Keplingera.

W 2005 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi.