RIVIERA – Gdynia

Riviera – Polska Riviera (Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1) – niezwykle popularny, hotel z restauracją i dancingiem, który otwarty został w roku 1925 – ówczesny adres to: Bulwar Szwedzki 12. Nosił on wtedy nazwę Polska Riwiera.

 

We wrześniu 1939 roku budynek przejęty został przez Wehrmacht, a następnie Kriegsmarine, a mimo to nie ucierpiał podczas wyzwalania (1945). Po wojnie nad tym obiektem przejął, jego przedwojenny dyrektor i współwłaściciel, Władysław Pikuziński, który w dwa lata później wydzierżawił ów obiekt Lidze Morskiej. Kwaterowano tam wtedy również ekipę gdańskiego Teatru Wybrzeże. W roku 1950, budynek przejęło Wojsko Polskie, który przekształcono w Klub Marynarki Wojennej – jego szyld kilkakrotnie zmieniano, ale w 40 lat później rozszerzono ją o historyczną nazwę „Riwiera”.

W latach 60. działała tam również filia Uniwersytetu Gdańskiego, zwana „Ordonówką” – kierował nią dr Stanisław Ordon.

Kto grywał w tym lokalu przed wojną trudno ustalić, wiadomo za to, że do roku 1950 występowały tam orkiestry: Barnabasa Figetty, Aleksandra Pytlewicza (the Jazz Song) i Hipolita Zasadzkiego (1947) oraz Reprezentacyjny Kwintet Bogusława Klimczuka.

 

Co ciekawe, w 1945 roku reklamowano Zabawę Karnawałową w lokalu przy hotelu (dawna „Riviera”) przy ulicy ul. Orłowska 40, w Gdyni Orłowie.