PORGY & BESS w Sopocie – 2000

1 września 2000 roku w Operze Leśnej, po raz trzeci w naszej historii, wystawiono słynną operę „Porgy & Bess” George’a Gershwina. Tym razem, zgodnie z wymaganiami licencjodawcy, miała ona formę lekko inscenizowanego koncertu, którego reżyserem był Ryszard Ronczewski.  Wystąpili: Johannes von Duisburg (Porgy), Melba Ramoz (Bess), Marlynn Smith (Serena), soliści Teatru Muzycznego w Gdyni (m.in. Dorota Kowalska, Andrzej Śledź) oraz: Emil Kowalski (cl), Wojciech Staroniewicz (sax), Sławek Jaskułke (p), Janusz Mackiewicz (db) i Krzysztof Przybyłowicz (dr). Orkiestrę Teatru Muzycznego w Gdyni poprowadził Maciej Szymański, która przed samym spektaklem wykonała „Błękitną Rapsodię” w Emilem Kowalskim w roli solisty. Scenografię zaprojektował Robert Suchocki.

„Porgy & Bess” nasza publiczność po raz pierwszy miała okazję zobaczyć i usłyszeć w 1956 roku za sprawą nowojorskiego zespołu Everyman Opera Company, któremu

towarzyszyła Orkiestra Zygmunta Wicharego. Po raz drugi raz operę tę wystawiono wyłącznie polskimi siłami w Operze Wrocławskiej w 1973 roku.

Ciekawostką jest fakt, że zaraz po wizycie w Polsce, Everyman Opera Company wystąpiła z kilkoma koncertami w Związku Radzieckim, gdzie wydano nawet ich płytę, co na owe czasy było sensacją na skalę światową.