POLONIA – Gdańsk

Polonia – Gdańsk (ul. Rokossowskiego 15, dzisiaj al. Zwycięstwa 15) – Restauracja i kawiarnia mieszcząca się w kompleksie budynków będących dzisiaj siedzibą Opery Bałtyckiej. Funkcjonowała w latach 1945-47 i była z trzech stron przeszkloną lustrzanymi szybami, najniższą częścią tego kompleksu, którą doświetlało dziesięć świetlików dachowych. Grywała tam m.in. słynna Orkiestra Kazimierza Obrębskiego.

 

Kompleks ów pobudowano w latach 1914-15 i nosił nazwę Sporthalle, a następnie Sportpalast (Grosse Allee 15). Składał się on m.in. z ujeżdżalni koni, przekształcanej okazjonalnie na, liczącą ~ 5.000 miejsc, salę koncertową; restauracji na ~ 50 stolików oraz stajni dla 40 rumaków. W 1925 roku został on odkupiony przez miasto i stał się jedną z najważniejszych sal kongresowo-koncertowych – grali tam m.in. Zygmunt Karasiński z Szymonem Kataszkiem oraz Orkiestra Filharmonii Warszawskiej p/d Kazimierza Wiłkomirskiego.

 

W czasie wojny ucierpiał on w niewielkim stopniu, ale przez rok po wyzwoleniu został kompletnie zdewastowany, po czym przekształcono go w halę sportową pn. Polonia, w której odbywały się m.in. mecze bokserskie, W 1947 roku została ona przebudowana na salę teatralną, gdzie rezydował Teatr Wybrzeże (1947-50), Studio Operowe (1950-53) oraz Państwowa Opera i Filharmonia Bałtycka (1953–94), a później Państwowa Opera Bałtycka. Odbywały się tam wielokroć koncerty z cyklu „Jazz w Filharmonii”.

 

W międzyczasie, w roku 1976 budynek, w którym mieściła się restauracja Polonia, rozebrano i w tym miejscu pobudowano, istniejące do dzisiaj, foyer Opery Bałtyckiej (1982).