POLISH JAZZ w sopockim Teatrze Letnim – 1967

POLISH JAZZ – dwa koncerty promocyjne, które odbyły się 18 i 19 sierpnia 1967 roku, w nowym, właśnie otwartym Teatrze Letnim przy ulicy Bieruta (obecnie Haffnera)  w Sopocie. Były one imprezami towarzyszącymi  VII Międzynarodowemu Festiwalowi Piosenki w Sopocie, które zorganizowała Polska Federacja Jazzowa. Pierwszego dnia wystąpili: Old Timers, Flamingo, Polanie, Niebiesko-Czarni oraz ad hoc skrzyknięty Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego (Adam Makowicz, Jacek Ostaszewski, Sergiusz Perkowski) Natomiast dnia drugiego na scenie pojawili się: Wojciech Gąsowski z Old Timers, Trio Włodzimierza Nahornego. Po koncercie odbyło się 40-minutowe jam-session z udziałem muzyków jazzowych, jak i beatowych, w którym dodatkowo udział wzięli: Tadeusz Wójcik (bg) i Andrzej Nowak (org). Imprezy prowadził Mateusz Święcicki. Na scenie pojawiła się tylko część artystów anonsowanych na afiszach i w prasie – zabrakło zespołów: Hagaw, Ragtime Jazz Band i Dyakowski Quintet.

Flamingo zagrało w składzie: Ryszard Podgórski (tp), Andrzej Dorawa (tb), Lucjan Michał Czaplicki (cl); Lucjan Woźniak (bjo), Wiesław Damiecki (db), Jan Nalaskowski (dr). Dorawa i Podgórski byli już wtedy członkami formacji Niemen i Akwarele, która

występowała w koncertach głównych Festiwalu (Opera Leśna). Natomiast w Trio Włodzimierza Nahornego zagrali: Roman Skurzyński (db) i Bohdan Jopyk (dr).

W 1975 roku Polskie Stowarzyszenie Jazzowe i BART zapowiadały podobne, jazzowo-rockowe imprezy towarzyszące festiwalowi sopockiemu, które odwołano w przeddzień, co media uznały za skandal.