POD KOMINKIEM – Gdańsk Wrzeszcz

POD KOMINKIEM (Gdańsk, al. Grunwaldzka 84) –renomowany i sukcesywnie lokal taneczno-gastronomiczny, który pod koniec swego istnienia stał się klasyczną mordownią. Przez kilka lat szefem kuchni był tam Eugeniusz Amerski, a głównym, muzycznym rezydentem orkiestra Sławka Czyńskiego. Później grał tam regularnie zespół Norberta Bojanowskiego. Wiosną 1956 roku (20.05.1956) zainicjowano w tym miejscu cykl imprez reklamowanych jako koncerty muzyki improwizowanej pn. „Jam Session – dixieland, ragtime, swing, blues, be-bop, cool, progressive”. Nad przedsięwzięciem tym czuwał w/w Sławek Czyński, którego wpierali m.in. Maria Preyss (voc) oraz Hubert Paździerewicz (tp); Jerzy Tatarak (ts, cl); Norbert Bojanowski (p); Henryk Stasiak (db) i Stanisław Gołąbek (dr). Nieoficjalnie gościły tam również zagraniczne zespoły o jazzowej proweniencji – m.in. szwajcarska formacja Treble Kids.

 

Lokal uruchomiony został w 1945 roku w przyziemiu zniszczonego pod koniec wojny Domu Towarowego Nathana Sternfelda, który pobudowano w 1897 roku – zachowała się w tym miejscu studzienka z małą fontanną. Obiekt ów stał na rogu Jäschkentaler Weg (Jaśkowa Dolina) i Hauptstrasse, a później Adolf-Hitlerstrasse (1933-45). Po wojnie, w jego przyziemiu (parterze) uruchomiono restauracja „Pod Kominkiem”, którą sukcesywnie rozbudowywano – w szczytowym okresie mieściła ona 300 gości. Pierwotnie był to lokal prywatny, który w 1950 roku został przejęty przez Gdańskie Zakłady Przemysłu Gastronomicznego i na krótko zmieniał nazwę na „Pod Godłami Trójmiasta”.

 

Pod koniec minionego wieku restaurację, kilka pomniejszych budynków wraz z targiem i straganami, zrównano z ziemią i w miejscu tym pobudowano Centrum Handlowe „Manhattan” – otwarcie miało miejsce 5 marca 2004 roku.