PICOLO – Gdynia
PICOLO – PIKOLO – PICCOLO (Gdynia, ul. Świętojańska 29) – klub młodzieżowy należący do ZMS (Związek Młodzieży Socjalistycznej), który działał od maja 1957 do połowy ’59 roku. Pełnił on funkcję centrum kulturalno-rozrywkowego mającego edukować młodzież zgodnie z jedynie słuszną linią Polskiej Zjednoczonej Partii Robotnicza (PZPR). W ramach tych zajęć odbywały się propagandowe pogadanki popularno-naukowe, spotkania poetyckie, konkursy wiedzy o Polsce i świecie współczesnym oraz koncerty i wieczorki taneczne. Klubem kierował Kazimierz Twardowski, jednym z działaczy był Andrzej Szmilichowski. W tym właśnie klubie Franciszek Walicki testował zespół Rhythm and Blues przed jego oficjalnym debiutem.
W Picolo, 17 listopada 1957 roku odbyło się pierwsze w gdyńskie jam-session, które później odbywały się w cyklu cotygodniowym. Brali w nich udział zarówno uczniowie trójmiejskich szkół muzycznych, jak i muzycy orkiestr tanecznych prywatnie lubiący jazz – m.in. Maciej Kossowski, Alojzy Musiał i Piotr Nadolski (tp); Magdalena Zawadzka i Edmund Malina (tb); Edward Rykaczewski (sax, cl); Anatol Socha i Jerzy Derfel (p); Jerzy Kunicki i Lech Zawadzki (dr). Z ówczesnych notatek prasowych wynika, że działała tam klubowa orkiestra jazzowa, ale dowodów na to brak.
Klub Picolo działał w kawiarni „Stylowa”, przemianowanej później na „Grand Cafe”. Mieściła się ona parterowym pawilonie (okrąglak), który wybudowano już po wojnie by zasłonić, stojący przy głównej arterii miasta, kościół Najświętszej Marii Pańskiej Królowej Polski. W pawilonie tym obok dwóch kawiarni mieścił się także: kwiaciarnie, „kiosk Ruchu” (gazety, papierosy itd.), sklep obuwniczy oraz bar piwny „Zacisze”. Pawilon zburzono w latach 80. i obecnie w tym miejscu stoi pomnik Jana Pawła II.



