PICK & ROLL – Sopot

PICK & ROLL (Sopot, ul. Zamkowa Góra 3-5) – klub muzyczny i restauracja mieszcząca się w kompleksie sopockiego Aquaparku, który został otwarty 1 września 2002 roku. Wedle ówczesnych doniesień prasy, był to największy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych taki obiekt w Europie. W dwa lata (?) później tuż obok uruchomiona została plenerowa, zadaszona przestrzeń koncertowa z widownią mieszczącą 980 miejsc siedzących (Tarasy).

 

Początkowo Pick & Roll był doskonale wyposażonym klubem kibica (18 telewizorów LCD i rzutniki multimedialne), w którym eksponowano koszykarskie trofea drużyny Trefl i Prokom Trefl Sopot (5 mistrzostw i 3 vice-mistrzostwa).

 

W 2009 roku, obiekt ten został przekształcony w ekskluzywny klub muzycznym, w którym, obok popularnych artystów pop, teatru i filmu, występowali znani muzycy jazzowi. W pierwszym roku po tej metamorfozie grali tam m.in.: Urszula Dudziak, Bogdan Hołownia, Dorota Miśkiewicz, Tomasz Stańko oraz zespoły String Connection i Możdżer/Danielsson/Fresco Trio, a także norweska gwiazda ethno, Mari Boine (13.11).

 

W roku następnym wystąpili tam m.in.: Grażyna Auguścik, Ilona Damięcka,  Krzesimir Dębski, Urszula Dudziak, Maciej Grzywacz,  Andrzej Jagodziński,  Włodzimierz Nahorny, Leszek Hefi Wiśniowski i Aga Zaryan oraz Atom String Quartet, a także Peter Beets Trio (14.04 i 26.11), Nils Petter Molvaer (14.04). Poza tym, 2 czerwca 2010 roku, na klubowych Tarasach odbył się koncert charytatywny na rzecz Tomasza Szukalskiego (Dzień Szakala) z udziałem całej czołówki trójmiejskiego jazzu.

W pierwszym półroczu roku 2011 lista takich wykonawców zapowiadała się równie imponująco – Tomasz Grochot, Krzysztof Pacan, Maciej Sikała, Wojciech Staroniewicz (3x) oraz Eddie Henderson (19.02) i Jerry Bergonzi (2.04), ale w drugim, jazz z tego miejsca zupełnie wyparował.

 

Wcześniej i nieco później, w klubie odbywały się też taneczne wieczory salsy. Z kolei, na  Tarasach regularnie występowali, i występują do dzisiaj, artyści z kręgu muzyki pop, rocka, teatru i kabaretu.

 

Przed wojną, w tym samym miejscu funkcjonowała elegancka Restauracja Brauershöhe, która pod koniec wojny została częściowo zniszczona. 6 lipca 1946 roku, po remoncie i częściowej odbudowie, w tym samym miejscu uruchomiony został, cieszący się sporym wzięciem lokal, pn. Bungalow, w którym w pierwszych latach grywano taneczny jazz, ale nie tylko. Natomiast na  początku obecnego wieku został on rozebrany do ostatniej cegły.