2019 – ……. – PIANO w NATURZE

PIANO w NATURZE – cykliczne koncerty fortepianowe odbywające się każdego lata z inicjatywy Tomasz Szwelika i Fundacji Źródło Tworzenia z Gdańska. Celem tych niebiletowanych, organizowanych od 2019 roku imprez, poza przyjemnością słuchania muzyki fortepianowej na otwartym powietrzu, jest wspieranie potrzebujących poprzez zbiórkę środków pieniężnych.

 

Pierwszy koncert cyklu odbył się 24 sierpnia 2019 roku w Sopocie na Łysej Górze – „Piano w naturze na Łysej Górze”. Udział w nim wzięli pianiści: Aleksandra Mońko-Allen i Tomasz Szwelnik oraz wybitny amerykański skrzypek, uczeń sopockiej Szkoły Muzycznej, Hubert Pralitz.

 

Drugi odbył się w również w Sopocie 16 sierpnia 2020 roku na dachu 11-piętrowego wieżowca (Sopot, ul. 23 marca 91C). Tym razem grali w nim: Sławek Jaskułke, Dominik Kisiel, Aleksandra Mońko-Allen i Tomasz Szwelik.

 

W obu koncertach grał również nastoletni, sopocki pianisty, Mikołaj Charuk, który wyczekiwał na skomplikowaną i kosztowną operację oraz rehabilitację.

 

Koncert trzeci powtórnie odbył się w naturze, na Łysej Górze (20.082022). Wystąpili w nim: skrzypek Swiatolaw Kondrativ z Ukrainy oraz pianiści: Dominik Kisiel, Jan Szczurek i Tomasz Szwelik.

 

Podobne koncerty pod szyldem „Piano w naturze” organizowano w kilku zupełnie innych miejscach poza Trójmiastem – m.in. w lasach, na łąkach, nad jeziorami, a nawet zimą na plaży.