OPUS JAZZ

OPUS JAZZ OPUS 25 JAZZ OPUS 26 JAZZ – wiele wskazuje na to, że był to cykl kameralnych wystaw zdjęć Zygmunta Grabowieckiego. Pewności co do tego nie ma, ale fakt pozostaje faktem, że w 1963 roku w EL Klubie Jazzu Tradycyjnego w Elblągu otwarto wystawę pt. „Opus 25 – Jazz”, którą ubogacił występ gdańskiego zespołu Dixieland Sextet (Tralabomba Jazz Band). Z kolei w trzy lata później, w Klubie Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki (GTPS) prezentowana była wystawa pt. „Opus 26 – Jazz”. Czy odbyły się jeszcze takie wystawy o niższych bądź wyższych numerach, trudno powiedzieć. Nie wiadomo również, ile zdjęć pokazano w Elblągu, są za to informacje, że w Gdańsku było ich 30. Niezależnie od powyższych danych wiadomo, że w podobnym czasie, w Rudym Kocie, Zygmunt Grabowiecki wspierał swymi przeźroczami (slajdy) prelekcje na temat jazzu – m.in. pt. „O jazzie ABC”.

 

W 2007 roku, z okazji 50-tych urodzin gdańskiego klubu Żak zorganizowano tam kameralną wystawę pt. „Jazz w obiektywie Zygmunta Grabowieckiego” (9 fotogramów), a w roku 2018, w Galerii Szczudło w Straszynie, podobną ekspozycję pt.  „Jazz w ramach”.

 

Krzysztof Kamiński, honorowany m.in. przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej (FIAP) w Luxemburgu, tak skomentował prezentowane na tych wystawach prace: – „Istnieje różnica między fotografowaniem jazzu a robieniem portretów muzyków jazzowych, co nie oznacza wzajemnego ich wykluczania się. Zygmunt Grabowiecki pokazał, że potrafi fotografować jedno i drugie (…) Oglądając wystawę Grabowieckiego, mimo woli porównuje się najwybitniejsze osiągnięcia fotografiki światowej w tym jakże trudnym temacie (…)” (Jazz 02/1967).