NORTH COAST QUINTET

NORTH COAST QUINTET – zespół stworzony w 1958 roku przez pianistę i kompozytora, Andrzeja Mundkowskiego (grywał w nim również na perkusji) i saksofonistę, Kazimierza Guzowskiego. Obaj grali wcześniej z zespole Modern Jazz Sextet Norberta Bojanowskiego, który wystąpił na II Ogólnopolskim Festiwalu Jazzowym – Sopot ‘57. Zespół ów funkcjonował równolegle jako formacja swingowo-taneczna, co nie odpowiadało młodym muzykom. W efekcie rozpadła się ona na trzy frakcje – m.in. North Coast Quintet, kontynuujące modern-jazzową linię programową oraz pierwsza polska formacja rock’n’rollowa, Rhythm and Blues.

 

W North Coast Quintet, obok Mundkowskiego i Guzowskiego, grali wtedy: Alojzy Al Musiał (tp), Krzysztof Krzyżanowski (db) i Antoni Żarski (dr). Zespół rezydował w klubie Żak, ale też zaczął wojażować po kraju – wspólnie z „międzymiastowym” zespołem Dixieland All Stars wystąpili m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie (1-2.021959). Wzięli też udział, prawdopodobnie w niepełnym składzie, w legendarnym Jazz Campingu (20.02-3.03.1959) na Kalatówkach.

 

Niedługo potem zespół zaczął się sypać, ponieważ okrzyknięty gwiazdą polskiego jazzu, Al Musiał przeniósł się do Warszawy, gdzie grał w zespołach Dudusia Matuszkiewicza i Andrzeja Kurylewicza. Jak skomplikowaną była to sytuacja świadczy choćby koncert „All Stars” w Teatrze Letnim w Sopocie ((4-5.07.1959), w których obok Kwintetu Krzysztofa Komedy, wystąpił North Coast Quintet w „egzotycznym składzie” – obok A. Musiała i A. Mundkowskiego zagrali wtedy: Zbigniew Namysłowski (as), Zdzisław Sis Orłowski (db) i Jerzy Bartz (dr). W dwa miesiące później na afiszach zapowiadających festiwal Jazz Jamboree ‘59 widnieje nazwa North Coast Trio, które najprawdopodobniej jednak wtedy nie zagrało. Z kolei, jesienią tegoż roku, w Teatrze Wybrzeże w Gdyni (31.10.1959) odbyła się premiera sztuki „Smak Miodu” w reżyserii Konrada Swinarskiego, który okrzyknięto krajową sensacją roku. Na scenie aktorów wspierał w zespół jazzowy w składzie: A. Mundkowski (p, dr), K. Guzowski (tsl), K. Krzyżanowski (db) czyli 3/5 North Coast Quintet plus Wiesław Wink (ts).

 

Jak długo ów zespół jeszcze funkcjonował nie wiadomo, ale podobno grywał w nim również Jan Nalaskowski (dr) oraz Włodzimierz Nahorny, który w 1962 roku był współtwórcą formacji North Coast Combo.