Niemczyk Wacław

Wacław Niemczyk (1907 Warszawa – 1979 Londyn) – skrzypek i kompozytor, brat popularnego aktora, Leona Niemczyka (1923-2006). Absolwent Państwowego Konserwatorium Muzycznego w Warszawie. Studiował również w Paryżu. W 1932 roku został wyróżniony w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Wiedniu, a w 3 lata otrzymał dyplom honorowy Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka  Wieniawskiego w Warszawie. Równolegle „uprawiał lżejszą muzę” (m.in. jazz), wojażując po całej Europie i nagrywając płyty dla wytwórni Syreny Records.

 

W latach 1938-39 prowadził klasę skrzypiec w Polskim Konserwatorium Muzycznym Macierzy Szkolnej w Wolnym Mieście Gdańsku. W tym samym czasie występował w m.in. sopockiej Operze Leśnej, gdzie chciał zagrać II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego oraz wybrane kompozycje Karola Szymanowskiego, ale niemieckie władze nie zgodziły się na to.

W czasie wojny występował w renomowanych, warszawskich lokalach, a zaraz po niej został solistą i koncertmistrzem Filharmonii Krakowskiej. W 1946 roku wyjechał na stałe do Londynu, gdzie zmarł. Występował tam m.in. z London Symphony Orchestra.

 

Na podstawie książki „Był Jazz” Krzysztofa Karpińskiego.