NEW COAST

NEW COAST – młodzieżowy zespół mainstream-owy odwołujący się również do klasycznego jazzu. Wykrystalizował się on jesienią 1982 roku z obsady Big Bandu Gdańsk prowadzonego przez Jerzego Partykę. Nieco wcześniej w tych samych okolicznościach przyrody powstał, wielokroć nagradzany, Time Quartet. Założycielami New Coast byli: Grzegorz Nagórski (tb) i Adam Wendt (ts), a wspierali ich: Maciej Sikała (ts); Marek Górski (g); Marek Baranowski (db) i Tomasz Pawłowski (dr). W tym składzie (incydentalnie bez Sikały) zagrali na VIII Jazz Juniors w Krakowie, gdzie nagrody nie zdobyli. W kilka miesięcy później, już w przemeblowanym składzie – A. Wendt, M. Sikała i G. Nagórski oraz Andrzej Stolarz (g), Mariusz Buca (p),  Janusz Mackiewicz (db) i Piotr Jankowski (dr) – wystartowali w konkursie XVII Złotej Tarce (Old Jazz Meeting ‘84) w Warszawie, gdzie M. Sikała zdobył wyróżnienie. Wtedy też, jako zespół, zaproszeni zostali na Warsztaty Jazzowe w Chodzieży. Niedługo potem P. Jankowskiego zastąpił Adam Czerwiński. Zespół był wtedy rezydentem klubu Kwadratowa (1982-83).

 

Adam Wendt wspomina: – „Graliśmy do tańca, przemycając różne ,,Coltrane’y”’ i inne takie. Zanim się ludzie zorientowali, to my już z powrotem grzecznie graliśmy Glenna Millera”. Z kolei Marek Cabanowski, recenzent „Jazz Forum”, po Złotej Tarce, tak ich opisał: – „Świetny zespół taneczny o oryginalnym składzie (dwa tenory, puzon i sekcja) i wcale nieskrywanych związkach z jazzem. Aktorska swoboda, wręcz nonszalancja muzyków, chłodne, ale niebanalne improwizacje (…)”.

 

Jesienią 1983 roku M. Sikała i G. Nagórski podjęli studia w Akademii Muzycznej w Katowicach, co spowodowało kolejne roszady personalne – A. Wendt, M. Sikała i G. Nagórski, A. Solarz, oraz Mieczysław Pawelec (tp), Zbigniew Jakubek (p), Jacek Niedziela (db) i Jerzy Głód (dr), którego później zastąpił Krzysztof Zawadzki. W tej to obsadzie, jeszcze z J. Głodem w składzie, po raz wtóry wystartowali na XVIII Old Jazz Meeting i tym razem Grzegorz Nagórski zdobył główną nagrodę indywidualną, a cały zespół i Zbigniew Jakubek, wyróżnienia.

 

Po studiach cała podstawowa trójka (Nagórski, Sikała, Wendt) na jakiś czas rozpierzchła się po świecie i zespół przestał istnieć, ale w 1990 roku jednak się odrodził – M. Sikała, G. Nagórski, M. Buca, J. Mackiewicz, A. Czerwiński oraz okazjonalnie Wojciech Staroniewicz lub Przemek Dyakowski. Po jakimś czasie, pianistą w zespole został Cezary Paciorek, a później miejsce A. Czerwińskiego zajął Jacek Olter. Gdy zespół opuścił G. Nagórski narodził się Maciej Sikała Quartet, z którym kooperował Jacek Siciarek (voc). Formacja ta przez jakiś czas była rezydentem KSW Żak a później zespołem, który zainaugurował działalność gdyńskiego Sax Clubu. Tam to sekcja rytmiczna kwartetu (C. Paciorek, J. Mackiewicz, J. Olter), której skład z czasem się zmieniał (Leszek Możdżer, Piotr Lemańczyk, Tomasz Sowiński, A. Czerwiński) do 2003 roku stała się bazą dla tzw. Kwartetów Północnych, które firmowali m.in.: J. P. Wróblewski, J. Muniak, Z. Namysłowski. W sumie przez New Coast przewinęło się blisko 20 muzyków.

 

1 grudnia 2018 roku, z okazji 60-lecia klubu Kwadratowa, New Coast został reaktywowany w składzie: Maciej Sikała i Adam Wendt (ts), Grzegorz Nagórski (tb), Cezary Paciorek (p), Janusz Mackiewicz (db), Adam Czerwiński (dr).