MUSIAŁ + CZTERECH – KWINTET ALA MUSIAŁA

AL MUSIAŁ + 4 – AL MUSIAŁ + CZTERECH – KWINTET ALA MUSIAŁA – formacja jazzowa funkcjonująca w latach 1962-65, założona przez wyróżniającego się w on czas, trębacza Alojzego (Al) Musiała, który we wcześniejszych latach grywał m.in. w zespołach: Murzynek i Flamingo (Trójmiasto) oraz formacjach Jerzego Dudusia Matuszkiewicza, The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego i Big Bandzie Hot Clubu Hybrydy (Warszawa).

 

Po powrocie na Wybrzeże – w latach 1959-61 działał głównie w Warszawie – związał się z Big Bandem Jana Tomaszewskiego, grywając również w zespołami estradowymi i tanecznymi (Albatros), akompaniując m.in. Sławie Przybylskiej i Reginie Bielskiej. Niezależnie od tego założył autorski kwintet, z którym wystąpił m.in. w Filharmonii Bałtyckiej (27.04.1962), w składzie: A. Musiał plus Kazimierz Guzowski (sax), Zbigniew Wilk-Gersen (p), Helmut Nadolski (db), Stefan Kearney (dr).

 

Późną jesienią tego samego roku (18.11.1962), pod zmienioną nazwą (Al Musiał + 4) wystąpił tam powtórnie w bardziej stabilnym już składzie: A. Musiał + Ryszard Kruza (vib, p), Włodzimierz Nahorny (p, as), Wiesław Damięcki (db), Stefan Kearney wymiennie z Bogdanem Jopykiem (dr). W zasadzie był to znany już wtedy Modern Quartet Ryszarda Kruzy, który realizował jazzowe wizje nowego lidera, ale nadal grając niezależnie własny repertuar. Dokładnie w tym samym składzie, wystąpili w niecały rok później na festiwalu Jazz Jamboree ’63 w Warszawie. W połowie lat 60. zespół przestał istnieć, ponieważ Al Musiał spuścił z tonu i postawił na komercję, przez lata pływając m.in. na transatlantyku M/S Batory. Zmarł w 2005 roku.