1999 – MSZA JAZZOWA

MSZA JAZZOWA – autorski projekt Cezarego Paciorka, który publicznie realizowany został w 1999 roku.  Jego premiera miała miejsce w kościele św. Mikołaja (o.o. Dominikanów)  w Gdańsku (06.03.1999) w ramach rekolekcji prowadzonych przez ks. Jana Sochonia.

 

Mszę wykonali wtedy: Cezary Paciorek (p); Maciej Sikała (sax); Olo Walicki (db); Krzysztof Przybyłowicz (dr) oraz Chór Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego „Non Serio“ p/k Beaty Pawlak. W tym samym składzie nagrania została płyta „…nade wszystko“ (2000) zawierająca pieśni wielkopostne w aranżacji Cezarego Paciorka.

 

Powtórne wykonanie „Mszy Jazzowej” miało miejsce 7 sierpnia 1999 roku w tym samym kościele, jako impreza towarzysząca IV Sopot Molo Jazz Festival. Zespół miał w zasadzie tę samą obsadę, z tym że tym razem na perkusji zagrał Dariusz Kaliszuk.

 

Joanna Moneta (Dziennik Bałtycki) tak oceniła to wydarzenie: –  „Koncert udowodnił, że Cezary Paciorek to twórca obdarzony wspaniała inwencją. Jego muzyka, szczera i prosta w wyrazie, od pierwszych akordów trafia do serc słuchaczy. Użycie typowych dla jazzu instrumentów, saksofonu i kontrabasu, daje nadzwyczaj ciekawe efekty (…).