Możdzer-Pierończyk

Możdzer-Pierończyk – jazzowe duo występujące w składzie: Leszek Możdżer (p) i Adam Pierończyk (ts, ss), które funkcjonowało w latach 1996-2000.

 

Projekt ów zrodził się podczas sesji nagraniowej zainicjowanej przez Leszka Możdżera, który nagrał wiosną 1996 roku płytę „Talk To Jesus”. Zaprosił on do studia: Macieja Sikałę (ts), Adama Pierończyka (ss, ts) Piotra Wojtasika (tp) oraz Adama Kowalewskiego (db) i Jacka Oltera (dr).

 

Niedługo potem obaj muzycy już bez muzyków wspierających zagrali na gali z okazji 15-lecia firmy ubezpieczeniowej Hestia Insurance (… .07.1996). Koncert ów został nagrany i wydany na płycie o limitowanym nakładzie, która ma być wznowiona. W roku następnym, podczas ich występów w Bułgarii zarejestrowano kolejną płytę pt. „Live In Sofia”, którą w plebiscycie Jazz Forum uznano za płytę roku 1998. Kolejne ich wydawnictwo noszące tytuł „19-9-1999″, zawiera nagrania z ich koncertu w Winnicy (Vinnitsa) na Ukrainie – data koncertu jest w tytule. Płyta ta ukazała się w ograniczonym nakładzie, a następnie została wznowiona w 2003 roku.

 

Jeden niezidentyfikowanych krytyków tak skomentował ich działania twórcze: – „To jest niezwykle ważne spotkanie dwóch wybitnych indywidualistów jazzu. Leszek Możdżer jest najprzedniejszym polskim artystą jazzu, wybitnym pianistą i kompozytorem, który dokonał w polskim jazzie mentalnej i stylistycznej rewolucji, jaka nie stała się wcześniej udziałem żadnego innego jazzmana. Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który  nie siląc się na wylewność wobec słuchaczy , komercję i przebojowość stał się tętniącym ekspresją „ jazzem Leszka Możdżera ”. Saksofonista Adam Pierończykjest jedną z najważniejszych postaci w  nowoczesnym, polskim jazzie. ‘Frankfurter Algemaine Zeitung’ określił go ‘promieniem nadziei na wschodnioeuropejskiej scenie jazzowej’ (…) Stworzony przez pianistę i saksofonistę specyficzny duet wpisał się w historię polskiego jazzu (…)”.

 

Dyskogragia: Anniversary Concert For Hestia (1996); Live In Sofia (1998); 19-9-1999 (2000)