MORSKIE OKO – Gdynia

Morskie Oko – Casino (Gdynia, Skwer Kościuszki u wylotu Bulwaru Szwedzkiego) – sezonowy kompleks gastronomiczno-rozrywkowy, którego właścicielem był kpt. Stefan Schmidt. W tym, otoczonym półokrągłym tarasem, budynku znajdowały się m.in. ogromna sala balowa oraz elegancka restauracja, cukiernia, kameralne pomieszczenia klubowe, bary oraz drugie w mieście kino – odbywały się tam uroczyste akademie, wystawne bale, koncerty, rauty i przedstawienia teatralne.

 

Otwarcie tego imponującego obiektu, miało miejsce w czerwcu 1925 roku. W trzy lata później jego nazwę zmieniono na Morskie Oko. W tym samym czasie uruchomiono tam drugie kino w mieście, w którym wyświetlono m.in. po raz pierwszy w film dźwiękowy – „Parada Miłości” w reż. Ernsta Lubitscha (1931). Na początku wojny niemal cały budynek został zniszczony, a zaraz po wojnie rozebrany do imentu.

 

W restauracji Morskie Oko, występowały m.in. orkiestry Artura Golda i Jerzego Petersburskiego z wokalistą Wili Wilińskim (1935) oraz zespół taneczno-swingowy Tadeusza Dziubasa Kwiecińskiego. Wcześniej grywał tam Jazzband Mistrza Kunza i zespół Wacława Śmigielskiego (1928).