MASŁO

MASŁO DIE BUTTER DUO – „To był totalny wygłup, mieliśmy pojechane pomysłu (…) Troszeczkę jazzu zagramy. Jazz hip-hop, rap, etniczna muzyka, techno – wszystkie pod koniec lat 90. Znalazły się w jednym worku” (Tymon Tymański).

 

Formację tę stworzyli: Tymon Tymański (g, voice) i Mikołaj Trzaska (as, ss, bs, bcl). W ich repertuarze znajdowały się zarówno klasyczne standardy jazzowe, akustycznie grane rockowe covery, jak kompozycje własne w klimatach rave i techno.

 

Wedle legendy pomysł tego „zmaślenia” narodził się na ulicach Bazylei (Szwajcaria) w 1993 roku. Później wiosną 1994 roku pracowali nad nim w klubie „Mózg” w Bydgoszczy, natomiast jego publiczna premiera miała miejsce w lipcu tegoż roku, na imprezie Grupy Poetyckiej „Zlali mi się do środka” w „Klubie Polskich Nieudaczników” – na jej afiszu widniała jednorazowo nazwa „Die Butter Duo”.

 

Mimo medialnych zapowiedzi, nigdy nie doszło do wydania ich pełnowymiarowej płyty. Najbliższym jej nagrania był koncert w „Mózgu”, w styczniu 1995 roku, „ale zamiast grać, postanowiliśmy uraczyć bydgoską publiczność, dwugodzinnym stand-up’em, za co dostaliśmy kwiaty od szefa klubu, Sławka Janickiego, którego wzruszyła owa transgresja”. (Tymon Tymański). Mimo to, później pojawiły się dwa ich nagrania na składankach – „Zbigniew Gadocha rozmawia z party line” na CD „Cały ten Yass!” (1997) i „Venus In Furs” na kompilacji „Mózg 5 lat” (2000).

 

– „W ich występach muzyki było równie wiele, co mówienia, a czasem i więcej” (Sebastian Rebak).

 

Dodać należy, że w 2014 roku, w Warszawie postał rockowo-funkowy kwartet Masło, który jednak nie ma nic wspólnego z tym szalonym duetem.