MASCOTTE – Gdynia

Mascotte – Cafe Dancing Melodyst (Gdynia, ul. Wybickiego 3) – lokal rozrywkowy otwarty w 1935 roku, w kamienicy należącej do Jadwigi Bemowej. Pierwotnie nosił on nazwę Femina, ale w niecały rok później zmieniono ją na Cafe-Dancing Melodyst, po czym, w wyniku lokalnej ,antysemickiej nagonki, funkcjonował jako Cafe-Dancing Mascotte i Mascotte.

 

Występował tam regularnie Alfred Melodyst, nazywany polskim Paulem Whitemanem, a w 1938 roku Orkiestra Jerzego Orzechowskiego. Po wojnie, od 1946 roku, grywały tam zespoły: Czesława Lewandowskiego i Jana Piotrowskiego, a także wszędobylski Boogie Band, Bogusława Klimczuka z Władysławem Kowalczykiem w roli gwiazdy. W zespołach tych śpiewali: Leon Cichowicz i Eddy Grochowski.

 

W 1953 roku lokal ów został zamknięty i został przekształcony w Przedszkole nr 8. Dzisiaj w tym miejscu mieści się: kawiarnia Tłok,  Centrum Diagnostyki RTG 3D Zębów oraz pizzernia Monte Verdi.

 

Ciekawostką jest fakt, że na prasowych reklamach tego lokalu umieszczano informację, iż ma on siedzibę obok restauracji Ermitage (Świętojańska 39).