MARHULA QUINTET – BENJAMIN MARHULA QUINTET

BENJAMIN MARHULA QUINTET – zespół swingowy założony przez Benjamina Marhulę, koncertmistrza Teatru Muzycznego w Gdyni (1964-73) – głównodowodzącym został po trzech latach gdy Jan Tomaszewski przeniósł się do Teatru Muzycznego w Łodzi (d. Państwowa Operetka Łódzka). Mniej więcej w podobnym czasie przekazano mu również prowadzenie Orkiestry Rozrywkowej Radia Gdańsk, gdzie co miesiąc nagrywali 45-minutowe programy instrumentalne emitowane także na antenie Polskiego Radia w Warszawie.

 

Mniej więcej w ten sposób wykrystalizował się Kwintet Bena Marhuli, w który na początku tworzyli: Benjamin Marhula (viol), Aleksandra Osadowska (voc), Janusz Strobel (g), Roman Skurzyński (db) i Andrzej Śliwa (dr). W tym składzie, którzy funkcjonował do 1972 roku, pojawiali się również: Marek Strobel i Wiesław Damiecki (db) oraz Bogdan Jopyk (dr). Gościnnie występowali z nimi również: Al Musiał i Jerzy Jamróz (tp); Lucjan Czaplicki (cl); Przemysław Dyakowski, Jan Góra i Kazimierz Guzowski (sax); Lucjan Woźniak, Andrzej Nowak i Zbigniew Wilk vel Gersen (p) oraz puzonista, przyjaciel Musiała, którego nazwiska nie udało się ustalić.

 

Kwintet, nagrał kilka utworów w studio Radia Gdańsk, wystąpił na żywo telewizyjnym programie „Portrety Muzyków Wybrzeża” (TVP Gdańsk) oraz dwukrotnie w studio TVP Warszawa. Wielokroć występowali w klubach Politechniki Gdańskiej, ale też jeździli też po kraju – m.in. Bydgoszcz, Katowice, Kraków, Poznań, Toruń, Wrocław.