1978 – MAKOWICZ ADAM w Ratuszu Staromiejskim
ADAM MAKOWICZ w Ratuszu – 14 marca 1978 roku w Ratuszu Staromiejskim (obecnie NCK) w Gdańsku odbyły się dwa koncerty Adama Makowicza, który właśnie wrócił po kilkumiesięcznym tournée po Stanach Zjednoczonych. Koncerty te pierwotnie miały mieć miejsce w KSW Żak, ale ze względu na awarię instalacji kanalizacyjnej – nie pierwszej zresztą. W kilka miesięcy później Makowicz wyjechał powtórnie za Ocean, gdzie osiedlił się na stałe.
Adam Makowicz (1940) – jeden z najwybitniejszych polskich pianistów i kompozytorów jazzowych. Urodził się w Czechach, wychowywał na Śląsku, a umiejętności w Krakowie (Jazz Club Helicon). W 1962 roku, wspólnie z Tomaszem Stańko założył formację Jazz Darings, a później Unit (1974). W międzyczasie grał w zespołach Andrzeja Kurylewicza, Zbigniewa Namysłowskiego oraz Urszulą Dudziak, grupą NOVI Singers i Constelation Michała Urbaniaka (1970-74). W połowie lat 70. zaczął występować też solo, a w 1977 roku, z rekomendacji Benny Goodmana, przez Johna Hammonda zaproszony został do USA gdzie, odnosząc spory sukces, nagrał solową płytę. W rok później wyjechał tam powtórnie i zamieszkał na stałe. Grywał m.in. z Orkiestrą Duke’a Ellingtona i London Royal Philharmonic Orchestra oraz takimi muzykami, jak: Jack DeJohnette, Al Foster, Benny Goodman, Charlie Haden, Herbie Hancock, Earl Hines, Freddie Hubbard, George Mraz, Sarah Vaughan, Teddy Wilson, George Shearing i wielu innych.
Po przełomie w 1989, ponownie zaczął regularnie występować w Polsce, koncertując tu i nagrywając – m.in. z Krzesimirem Dębskim, Stanisławem Drzewiecki, Krzysztofem Jabłońskim, Krzysztofem Medyną i pianistą, Januszem Olejniczakiem. W 2004 roku, w nowojorskiej Carnegie Hall zagrał w duecie z Leszkiem Możdżerem (platynowa płyta). Ma na koncie kilkadziesiąt płyt, dobrze ponad setkę kompozycji – w tym muzykę do filmów fabularnych, dokumentalnych i rysunkowych.
Poza licznymi nagrodami i odznaczeniami (m.in. złoty medal Gloria Artis), w 2008 roku został umieszczony na liście Najbardziej Zasłużonych Polaków w historii Stanów Zjednoczonych. W trzy lata później wydana została książka „Grać pierwszy fortepian – Rozmowy z Adamem Makowiczem” Marka Strasza. (PWM Edition)


