Mackiewicz Janusz

Janusz Mackiewicz – Macek (1957 Gdańsk) – kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor. Absolwent PSM II stopnia w Gdańsku. W latach 1981-82 brał też udział w Warsztatach Jazzowych w Chodzieży. Debiutował w Big Bandzie Jerzego Partyki. Następnie z Maciejem Sikałą, Grzegorzem Nagórskim, Adamem Czerwińskim i Cezarym Paciorkiem grał w zespole New Coast. Przez kolejne 6 lat pracował w orkiestrze Teatru Muzycznego w Gdyni i był muzykiem sesyjnym w Radiu Gdańsk. Na początku lat 90, rozpoczął współpracę z Przemkiem Dyakowskim, prowadząc Sax Club w Gdyni i jam-sessions podczas Gdynia Summer Jazz Days i Sopot Molo Jazz Festival.

W 1992 r. nagrał materiał dźwiękowy do „Szkoły na bas” Janusza Popławskiego. Był stałym współpracownikiem pisma „Gitara i Bas”. W latach późniejszych na stronie firmy Mayones prowadził internetowe warsztaty dla basistów – “My-szkoła”. W 2009 roku wspólnie z innymi muzykami Trójmiasta założył Stowarzyszenie Muzyków Jazzowych w Sopocie, które kooperuje z Sopot Molo Jazz Festival i Jazz w Lesie w Sulęczynie. Nieco wcześniej powołał do życia własny kwartet i kwintet, a obecnie elektryczny fusion-band Elec-Tri-City. Współpracował z: Wojciechem Karolakiem, Tomaszem Szukalskim, Januszem Muniakiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Jarkiem Śmietaną, Leszkiem Możdżerem oraz grupami: Take It Easy, A’FreAK-aN Project.

Otrzymał Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców Województwa Pomorskiego.

Autorskie płyty

Depth Of Focus – Elec-tri-City (2017),
Układ Scalony – Janusz Mackiewicz Quartet (2013),
Elec-Tri-City – Elec-tri-City (2013),
Frogsville – Janusz Mackiewicz Quintet (2008),
W Dzień Bożego Narodzenia – Janusz Mackiewicz Quartet (2003),