MACIEJ MILEWSKI QUINTET – MMQ

MACIEJ MILEWSKI QUINTET – MMQ – akademicki kwintet założony pod koniec 2012 roku przez gitarzystę Macieja Milewskiego (MaJLo), który funkcjonowała do wiosny 2014 roku.

W zespole, obok lidera grali: Piotr Chęcki (sax), Szymon Burnos (key), Krzysztof Słomkowski (bg) i Sławek Koryzno (dr).

 

W 2013 roku nagrali EP-kę „The Bird’s Reflection”, która zyskała pozytywny odzew ze strony krytyków.

 

To tylko EP-ka studentów znanej gdańskiej Akademii Muzycznej. Jak sam tytuł wskazuje, jest to hołd złożony złotej erze jazzu. To, co uderza w grze tych chłopaków, to piękno brzmienia, które byli w stanie wyprodukować. Choć młodzi, mają dobre wyczucie rytmu, potrafią snuć atrakcyjne melodie i sprawnie współpracować. To dobrze wróży na przyszłość (…)

www.polish-jazz.blogspot.com

 

„Żałuję że w Trójmieście praktycznie nie powstają młode składy, penetrujące obszary radykalnego free-jazzu, za to zdecydowanie więcej jest tych składających się ku klasycznemu brzmieniu. MMQ właśnie do nich należy, ale nie ma co odczytywać tego jako zarzut. Wprost przeciwnie – elektryczna gitara lidera świetnie współgra z dęciakami, wysublimowanymi klawiszami w tle i wyznaczającą, ale nie narzucającą się perkusją. „The Bird’s Reflection” wydaje się być dopiero początkiem drogi zespołu, ale bez wątpienia warto obserwować ich dalsze poczynania”.

Jakub Knera (www. noweidzieodmorza.com)