Lemański Piotr

Piotr Lemański (1954 Grudziądz) – gitarzysta jazzowy, pedagog. Absolwent Średniej Szkoły Muzycznej w Toruniu oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej (Wydział Wychowania Muzycznego) w Bydgoszczy. Był też uczniem Marka Blizińskiego, stając się niejako kontynuatorem jego stylu gry. Samodzielnie i zespołowo zdobył też kilka nagród i wyróżnień na festiwalach: Jazz Juniors, Jazz nad Odrą i Złota Tarka oraz wyróżnień w ankietach „Jazz Forum” i „Gitara i Bas”.

 

Był nauczycielem gitary na Wydziale Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy, a od 1995 roku prowadzi klasę gitary jazzowej w warszawskich szkołach muzycznych – Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina oraz Autorska Szkoła Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. K. Komedy. Od dziesięcioleci jest też wykładowcą na przeróżnych warsztatach jazzowych w kraju i za granicą (Puławy, Chodzież, Margonin, Kassel, Marburg). Współpracował z periodykami: „Gitara i Bas”, a od 2006 roku miesięcznikiem „Gitarzysta”. Wydał też książkę „Kolędy na gitarę” (2018).

 

Na początku lat 80. założył trio For Sale – Jarogniew Mikołajczak (db) i Piotr Biskupski(dr) – wyróżnionym (?) na festiwalu „Złota Tarka”. Obecnie najchętniej występuje w małych dwu-, trzy-osobowych składach, ale też często grywa solowe recitale. Często są to jazzowe transkrypcje dzieł twórców muzyki klasycznej (F. Chopin, W. A. Mozart – Là ci darem la mano), ale też klasyków jazzu (G. Mulligan, J. Coltrane) oraz fado. Grywa też gitarowe transkrypcje polskich kolęd oraz międzywojennych i powojennych szlagierów (J. Petersburski, W. Szpilman, H. Wars).

 

W swoim czasie współpracował z wokalistką Martą Kozakiewicz, a obecnie z Olą Jaś (Saudade  i Fado Project).

 

dyskografia: Kolędy – Piotr Lemański (1997)