LASTADIA – Gdańsk
LASTADIA (Gdańsk, ul. Zakopiańska 40 p. ul. Złotników 21/32) – Zakładowy Klub Kultury Stoczni Północnej w Gdańsku, który powstał około 1970 roku i przez jakiś czas był chyba najprężniejszą nie-studencką taką placówką na Wybrzeżu. Działały tam: Klub Literacki „Strefy”, amatorskie teatry (Scena Poezji i Prozy „Po Prostu”, „Pocztylion”), kółka plastyczne i fotograficzne. Odbywały się tam też wystawy, wieczorki taneczne i zakładowe bankiety.
Na przełomie 1978/79 roku, klub został przeniesiony do nowej siedziby i stopniowo zmieniał swe oblicze, otwierając się na mieszkańców Trójmiasta. Do jego programu wprowadzono cykl koncertów jazzowych (m.in. Helmut Nadolski z Czesławem Adamowiczem, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Tomasz Szukalski, Jarosław Śmietana oraz Dekathlon Jazz Band, Rama 111), rockowych (m.in. De Press) oraz artystów z kręgu poezji śpiewanej (m.in. Natasza Czarmińska, Edyta Geppert, Zbigniew Gintrowski, Marek Grechuta, Jacek Kaczmarski, Anna Szałapak, Piotr Szczepanik, Maciej Zembaty). Klubie rezydował również Big-Band p/k Jerzego Partyki oraz grupa Paka. W klubie powstała, dysponująca profesjonalnym sprzętem, sekcja filmowa, której członkowie dokumentowali m.in. sierpniowe strajki i tzw. Karnawał Solidarności – w stanie wojennym materiały te zostały skonfiskowane przez SB.
W 1981 roku klubowi aktywiści wspierali ekipę realizującą film „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy. Organizowali też liczne spotkania o charakterze politycznym (m.in. ks. Henryk Jankowski, Jacek Kuroń, Anna Walentynowicz, Lech Wałęsa). W tym czasie współorganizowali też trzydniowy, I Przegląd Piosenki Prawdziwej „Zakazane Piosenki” (20-22.08.1981), w którym udział wzięło przeszło 200 wykonawców, 15 ekip telewizyjno-filmowych i kilkuset dziennikarzy z całego świata. Nieco później wspierali też organizacyjnie Pierwszy Zjazd „Solidarności” (5-10.09 i 26.09-7.10.1981). Stan wojenny przekreślił istnienie klubu, a jego szefowie byli szykanowani i otrzymali „wilcze bilety”.
Z pierwszym okresie, klubem kierował Zdzisław Bejda, a potem Leszek Dworakowski (jeden z dyrektorów Teatru Muzycznego w Gdyni), którego Zbigniew Odachowski. Tuż przed zmianą lokalizacji (1978/79) i to aż do końca klubem, jego szefem był Waldemar Banasik, po jakimś czasie aktywnie wspierany przez Mariana Kołpaka.
W latach 1991 – 2002 w wyremontowanych pomieszczeniach dawnej Lastadii funkcjonował Cotton Club.
Informator: Waldemar Rudziecki


