KWADRATOWA – Gdańsk

KWADRATOWA (Gdańsk, ul. Siedlicka 4) – Akademicki Klub Politechnik Gdańskiej funkcjonujący pod tą nazwą od końca lat 50. ubiegłego wieku. Przez wiele lat, obok Żaka, był centrum życia jazzowego Trójmiasta. To tam powstał i rezydował przez kilkanaście lat zespół Flamingo, po którym na kolejną dekadę schedę przejął Dekathlon Dixieland Jazz Band. W międzyczasie funkcję muzycznego gospodarza pełnił też Kwartet Macieja Flonta. Począwszy od roku 1965 w Kwadratowej organizowano m.in. Ogólnopolski Przegląd Studenckich Zespołów Jazzowych.

W ulotce reklamowej wydrukowanej z okazji 10-lecia zespołu Flamingo w 1968 roku napisano: „Kwadratowa to Klub Studentów Politechniki Gdańskiej. W ciągu 10 lat odbyło się tu: 3289 imprez, 1 fortepian, 2 pianina, 3 komplety mebli, 1812 wieczorków tanecznych, na których śpiewa, tańczy, recytuje orkiestra studencka Flamingo

Przez wiele lat kierownikiem i duszą klubu był: Zbigniew Bielecki, Andrzej Cykowski, później klubem kierowali m.in.: Marek Lewicki, Władysław Reiss, Czesław Sarnowski.

http://www.kwadratowa.pl/