Konop Jan

Jan Konop (1957 Niemodlin) – puzonista, band-lider, pedagog, animator kultury. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku (gdzie obecnie wykłada) i Akademii Muzycznej w Katowicach (gdzie uzyskał dyplom). Poza tym od 2013 roku wykłada w Szkole Muzycznej I stopnia w Kościerzynie (klasa puzonu) oraz w  Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. w Gdańsku (przedmiot: Big Band).

Karierę zawodową rozpoczął w orkiestrze Opery Bałtyckiej, a nieco później związał się z  Big Bandem Jerzego Partyki (Big Band Gdańsk). Następnie grał w Big Bandach Zbigniewa Kalemby i Andrzeja Zubka oraz orkiestrze Teatru Telewizji w Chorzowie, Big Warsaw Band Stanisława Fiałkowskiego, Alex Bandzie Aleksandra Maliszewskiego i Zygmunt Kukla Band oraz współpracował z Andrzejem Rosiewiczem i Andrzejem Dąbrowskim (CD: Zakochaj się dopóki czas – 2011) i Lechem Kułakowskim (CD: Chopin and Other Songs – 1994). W 1995 roku podjął pierwsze próby reaktywowania działalności Big Bandu Gdańsk prowadzonego przez Jerzego Partykę, czego owocem były koncerty jubileuszowe PSM II stopnia w Gdańsku Wrzeszczu w sali Opery Bałtyckiej i Filharmonii Bałtyckiej. W latach 1997-2007 inspirował i organizował cykl koncertów Jazz w Operze, w których brała udział cała czołówka polskiego jazzu – m.in. Ewa Bem, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Krystyna Prońko i wielu innych. W tym samym czasie prowadził działalność dydaktyczną w tutejszym Pałacu Młodzieży, od 2007 roku w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W latach 2000-2001 występował z sekcją czterech puzonów, która w 2010 roku została włączona do zespołu Chucka Mangione podczas jego koncertów w Polsce. W międzyczasie stworzył wielokrotnie nagradzany w międzynarodowych konkursach Jan Konop Big Band (2009), z którym przygotował m.in. programy poświęcone twórczości Sammy Nestico oraz setnej rocznicy urodzin: Franka Sinatry (2015) i Elli Fitzgerald (2017). Poza tym w latach 1981-84 współpracował z Oddziałem Północnym Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego w Bydgoszczy oraz dokonał niezliczonej ilości nagrań muzyki filmowej, teatralnej i rozrywkowej oraz niezwykle rzadkich nagrań z kwintetem puzonowym. 

W 2017 roku otrzymał nagrodę Perła Kaszub, Starosty Kartuskiego, za wieloletnie propagowanie kultury oraz realizację wartościowych przedsięwzięć muzycznych.

http://www.bigband.konop.pl/